Nejdelší býčí tažení amerických trhů

Shrnutí minulého týdne

zdroj: goodfreephotos.com

Po osmi letech trvající finanční záchrany, vystoupilo Řecko minulé pondělí z posledního ze tří balíčků záchranných opatření, a to převážně od věřitelů eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. V celkovém objemu si Řecká vláda napůjčovala téměř 289 miliard eur a převážná většina toho (256 miliard eur) je z balíčku zemí eurozóny. MMF se rozhodl nepodílet se na posledním ze tří programů s obavou, že Řecko nebude schopno dostát splatnosti svým věřitelům. Od této chvíle si Řecko bude nadále půjčovat finanční prostředky za regulérních tržních podmínek. Úsporná opatření jsou v zemi stále platná, a i přes finanční podporu má podle makroekonomických čísel Řecko stále bilanční a hospodářskou nerovnováhu.

Na rozdíl od Řecka se výborně daří Německu. Ze zprávy ekonomického institutu IFO vyplynulo, že přebytek běžného účtu Německa tvoří 264 miliard Eur, což je nejvíce na světě. Německo je dále následováno Japonskem a poté Nizozemskem. Běžný účet zohledňuje zejména obchodní bilanci, investiční pobídky i zahraniční investice a výsledky hospodaření subjektů v ekonomice. Rovněž veřejný rozpočet Německa vytvořil přebytek, a to hlavně díky vyššímu příjmu daní do státního rozpočtu. Německo kritizuje například americký prezident Trump s tím, že je obchod pro USA nevýhodný. Kancléřka Merkelová ovšem svou zemi hájí a oponuje, že za výborná čísla může růst spotřeby soukromých subjektů ekonomiky.

Americký prezident Donald Trump se opět opřel do vlastní centrální banky (Fed), když znovu zopakoval svou kritiku vůči současné politice navyšování úrokových sazeb Fedem. Trump doslova řekl, že je zklamán že šéf Fedu Jerome Powel není mužem levných dluhů. Trump měl poté ale svých vlastních problémů dost. Začalo to tím, že jeho vlastní osobní právník Michael Cohen svědčil proti Trumpovi a řekl, že Trump uplácel jisté ženy v kauze své kampaně. Trump ale rychle odvrátil pozornost od svých skandálů, když v rozhovoru pro televizní stanici Fox uvedl, že se akciové trhy zhroutí, pokud by byl obžalován z velezrady a tedy přišel o prezidentský post. Tato zpráva obletěla světové titulky.

Středeční zveřejnění zápisu z posledního jednání komise FOMC přineslo optimismus pro americký dolar poté, co se Fed zmínil o dalším možném zvýšení úrokových sazeb, a to v září. Fed sdělil že je politicky nezávislý a rétorika prezidenta Trumpa v podobě kritiky navyšovacího cyklu úrokových sazeb je pro Fed bezpředmětná. Podmínění zvýšení úrokových sazeb je v závislosti na makroekonomických datech. V reportu FOMC je ovšem také zmíněno hospodářské riziko napětí obchodních vztahů, zejména s Čínou. Co se Číny týká, tak Spojené státy daly v platnost dovozní tarify na zboží v objemu 16 miliard dolarů, i přes začaté hovory a vyjednávání s čínskou stranou.

Na setkání bankéřů v Jackson Hole řekl šéf Fedu, že kromě obav z obchodní války s Čínou, nevidí americkou ekonomiku že by se přehřívala, ani že míra inflace nezrychluje. Za celý týden hodnota amerického dolaru klesla a v korelaci s dolarem opět nastoupily na scénu americké akciové indexy. Ty tak vytvořily nejdelší býčí tažení v historii, tedy 3453 dnů růstu. Širší index Standard & Poor (S&P500) tak vytvořil nové maximální hodnoty a stejně tak i technologický index Nasdaq. Jediný z hlavních amerických indexů, který tentokráte nevytvořil maximální hodnoty je Dow Jones, ale i ten se dotahuje.

V pozornosti dění bylo také politické zemětřesení v Austrálii. Premiér Turnbull čelil výzvám k odstoupení z řad vlastní politické frakce. Mezi důvody bylo také rozhodnutí kabinetu vyloučit ze soutěže o vybudování 5G infrastrukturní sítě čínského výrobce Huawei. Australský dolar se v intradenním obchodování propadl, ztráty ale rychle smazal hned další den, když byl Turnbull nahrazen novým premiérem z vlastních řad, Scottem Morrisonem. 

Co nás čeká

Tento týden je poměrně chudý na významné makroekonomické události a vyhlášení. Jedná se o poslední týden měsíce a rovněž konec prázdninového období, které je na trzích vnímáno obecně nižší volatilitou. To se ale změní ihned počátkem září, kdy je naplánována řada zcela zásadních reportů a makroekonomických výsledků hlavních ekonomik světa. V pondělí se navíc očekává nižší volatilita na párech s britskou Librou, a to kvůli bankovnímu volnu ve Spojeném království.

Druhé vyhlášení HDP ve Spojených státech je plánováno na středu. I když jde o kvartální porovnání vývoje největší ekonomiky světa, nebude to mít pravděpodobně velkou váhu na sílu dolaru. Navýšení úrokových sazeb v září je bráno víceméně za jasné a navíc tento HDP report nemívá sílu z důvodu druhého, celkem ze tří vyhlášení, a tedy chybějícího momentu překvapení.

Kanadské HDP bude zveřejněno v pátek. Jedná se o poslední významný report měsíce, který má potenciál pohnout měnou. Jde sice jen o měsíční report, ale tento je za měsíc červen a tedy uzavírá druhé čtvrtletí tohoto roku a proto může mít větší význam. Kanadská ekonomika si nyní daří dobře a poslední výsledky, zejména inflace, jsou povzbudivé pro BoC, která je ve stopách Fedu v navyšovacím cyklu.

Z geopolitického dění:

  • Mezinárodní soudní tribunál bude od pondělí vyslýchat stížnosti Íránu proti znovuzavedení sankcí na Írán ze strany Spojených států.
  • Keňský prezident Uhuru Kenyatta jede na státní návštěvu Spojených států.
  • Od úterý se uskuteční dvoudenní neformální setkání ministrů obrany zemí Evropské Unie.
  • Saúdský ministr zahraničí Adel Al-Jubeir navštíví Rusko a bude diskutovat s ruským protějškem Sergeyem Lavrovem.
  • V pátek se uskuteční neformální setkání ministrů zahraničí zemí Evropské Unie a přizván je i Turecký ministr Cavusoglu.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek