NAFTA – ano či ne?

Shrnutí minulého týdne

zdroj obrázku: AlexCovarrubias/Wikipedia

Počátkem minulého týdne zavládl trhy optimismus, když americký prezident Donald Trump oznámil dohodu o volném obchodu s Mexikem. Takzvaná dohoda o volném obchodu, NAFTA, zahrnuje USA, Mexiko a Kanadu. Donald Trump považuje dosavadní tržní podmínky mezi zeměmi za nespravedlivé a nevýhodné pro Spojené státy a proto se zasazuje o novou dohodu. Díky této dohodě výrazně posílily i americké akciové indexy, zejména Nasdaq a S&P500. Oba indexy vytvořili nové rekordy.

Co se dohody NAFTA týče, tak Kanada se nedohodla se svým americkým sousedem na podmínkách volného obchodu. Podmínkou úspěšné platnosti smlouvy je souhlas všech tří severoamerických sousedů. Obchodní rozhovory Kanady a USA měly být uzavřeny koncem týdne, to ale skončilo neúspěchem, když kanadská strana zamítla návrhy americké administrativy. Kanadský ministr zahraničí se nechal slyšet, že k žádné nové dohodě NAFTA nedojde, pokud by byla pro Kanadu nevýhodná. To samé již prohlásil i Trump a situace se zdá být v šachu. Kanada je dnes závislá na obchodu se Spojenými státy, kam směřuje převážná většina kanadského exportu. Další vyjednávání ohledně NAFTy je tento týden, kdy by mohlo být jasno, zda jeden ze severoamerických sousedů couvne či nikoliv.

Evropský statistický úřad, Eurostat, zveřejnil výsledek mezinárodního porovnání inflačního indexu CPI a z čísel vyplnynulo, že inflace v eurozóně klesla z předchozího růstu 2,1% na 2,0%. Cílem Evropské centrální banky je držet hladinu inflace těsně pod dvěmi procenty. Inflace je pro ECB jedním ze základních indikátorů směřování monetární politiky eurozóny. ECB letos pozastavuje svůj program kvantitativního uvolňování, kterým stimulovala inflaci i hospodářský růst. Eurostat rovněž vydal výsledek nezaměstnanosti v Evropské Unii, který se za červenec snížil na 6,8%, což je nejníže z období finanční krize v roce 2008.

Konec týdne pak přinesl opět sílu americkému dolaru, o což se postaral prezident Trump. Nechal se slyšet, že navrhované změny ze strany Evropské Unie ohledně dovozních tarifů na  automobily nejsou pro USA výhodné a rovněž řekl, že je na stole varianta zavedení cel na německé automobilky Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz. Tato prohlášení se neslučují s dohodou, jež uzavřel s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem o vzájemném úsilí odbourat veškeré tarify mezi USA a EU. Donald Trump je nekompromisní ve svém úsilí a pohrozil, že Spojené státy vystoupí ze Světové obchodní organizace. Tato situace nahrává měnám bezpečných přístavů a tedy posílil americké dolar, japonský jen i švýcarský frank.

Hlavní vyjednavač pro Brexit za Evropksou Unii, Michel Barnier, oznámil, že je připraven nabídnout Spojenému království výjimečnou dohodu, jako nikomu jinému. Toto překvapivé prohloášení okamžitě povzbudilo britskou Libru. Nedlouho poté ovšem Sterling konsolidoval a začal ztrácet více než polovinu svého nárustu poté, co se zveřejnily zprávy, že k dohodě mezi EU a UK pravděpodobně nedojde v dohodnutém termínu v říjnu, ale možná až v listopadu. Theresa Mayová ukončila svou návštěvu Afriky a v reakci na dění ohledně Brexitu oznámila, že v žádném případě se její kabinet neuchýlí k vyvolání dalšího referenda ohledně odchodu království z EU. Mnoho institucí varuje před Brexitem bez dohody.

Co nás čeká

Tímto týdnem se globální trhy a obchodování na burzách vrací zpět do plného provozu po letním období. To je často charakterizované nižší volatilitou i z důvodu prázdninového období. Během posledních týdnů byla ale vidět poměrně zajímavá aktivita napříč trhy, zejména když investoři reagovali na dění ohledně geopolitických situací a vývoje ohledně obchodních válek. Novým týdnem se nám vrací mnohé zásadní makroekonomické reporty. V pondělí se očekává nižší volatilita napříč trhy, protože banky ve Spojených státech i Kanadě budou zavřené v důsledku státního svátku dne práce.

V úterý ráno SE(L)Č nás čeká vyhlášení úrokových sazeb v Austrálii. Ty jsou na hladině 1.50% již dva roky beze změny. Očekává se, že ani tentokrát se Rezervní banka Austrálie neuchýlí k nějakým pohybům. Australská ekonomika si vede dobře, nezaměstnanost je velice nízká a mzdy rostou. Rovněž poslední výsledek obchodní bilance byl překvapivě dobrý. Spolu s vyhlášením úrokové sazby vychází i report centrální banky, který bude mít možná hlavní roli. Bude důležité sledovat zejména zprávy ohledně obchodních vztahů.

V Austrálii se poté ve středu a čtvrtek zveřejní další dva významné fundamenty, a to čtvrtletní HDP a Obchodní bilance. Oboje jsou tentokrát projektované na slabší pokles oproti předchozím vyhlášením a oba reporty budou relevantní až pro příští rozhodování RBA ke stanovení další monetární politiky. Obchodní vztahy s Čínou a zavedení tarifů bude výsledkem až příštího HDP reportu. Toto vyhlášení odráží druhé čtvrtletí tohoto roku.

Britské PMI reporty. Jako vždy, počátkem měsíce se ve Spojeném království vyhlašují sektorové indexy nákupčích manažerů. Tento týden se očekává pokles ve výrobním sektoru a v sektoru stavitelském, který poslední dobou nebývá pro pohyb měny významný. Nejdůležitější sektor služeb ovšem očekává slabší růst. Předchozí měsíc tento report zklamal očekávání, a to zejménu kvůli vyjednáváním ohledně Brexitu.

Úrokové sazby v Kanadě budou zveřejněny ve středu a tentokrát se neočekává žádná změna. Sazby jsou nyní na úrovni Austrálie poté, co Bank of Canada přistoupila k poslednímu zvýšení v červenci. Guvernér Poloz a bankovní rada tak pokračují ve stopách Fedu, který je aktuálně rovněž v navyšovacím cyklu. Z poslední tiskové konference BoC byly slyšet jestřábí tóny, a to i přes varování ohledně vývoje dohody s USA co se týče dovozních tarifů a vyjednávání kolem NAFTy.

Ve čtvrtek vyprší lhůta k vyjednávání mezi Čínou a USA ohledně odvrácení zavedení dalšího navýšení dovozních tarifů. Rozhovory oficiálně začaly již před dvěmi týdny a zatím nemají žádný výsledek. V současné době již jsou v plném provozu cla na zboží o hodnotě 50 miliard dolarů, a to z obou stran. Tentokráte ale jde o hodně, protože čínská strana se snaží zabránit zavedení dalšího rozšíření ve výši 200 miliard dolarů na zboží dovážené z Číny. Vzhledem k nevyrovnanosti obchodní bilance mezi Čínou a USA by Čína těžce trpěla těmito americkými restrikcemi. Čína již nemá mnoho možností jak recipročně reagovat a proto oznámila že ztíží podnikání amerických subjektů v Číně.

Report z trhu práce v Kanadě bude zveřejněn v pátek a souběžně s mírou nezaměstnanosti se očekává pokles oproti předchozím výsledkům. Za červenec totiž přibylo v celku hodně nových pracovních míst, ale většina z toho byly sezónní práce a tedy pokles v růstu hlavních pracovních poměrů. Nepříznivý výsledek měly naposledy i mzdy, které klesly po předchozích dvou měsících.

Americké NFP. Důležitý fundament ze Spojených států uzavře týden splečně s vyhlášením kanadského pracovního reportu. V USA se tentokráte očekává vyšší nárůst nově vytvořených pracovních míst v mimozemědělském sektoru, a to 191 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti i mzdy jsou nyní očekávány beze změny. Investory budou zajímat nejvíce mzdy a pokud ty se nijak nehnou, bude nadále důležitý rozdíl v nových pracovních pozicích. Tento NFP report je posledním před zasedáním FOMC ke zvýšení úrokových sazeb, jež je v plánu koncem tohoto měsíce. Je dobré vyhnout se obchodování tohoto reportu souběžně s kanadským dolarem, obě měny mohou reagovat chaoticky.

Z geopolitického dění:

  • Argentinská vláda zveřejní balíček ekonomických opatření aby reagovala na problémy ohledně ztrácející hodnoty vlastní měny.
  • V Iráku poprvé zasedne nový parlament.
  • Ministři zahraničí Brazílie, Chile a Kolumbie se sejdou kvůli řešení migrační krize a exodu obyvatel z Venezuely.
  • Amerikcý ministr zahraničí Mike Pompeo navštíví ve středu Pakistán. Vztahy USA a Pakistánu jsou aktuálně vyostřené.
  • Německý ministr zahraničí Maas navštíví Turecko.
  • V pátek začíná sektání zemí Euroskupiny.
  • V pátek navštíví turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin Íránského prezidenta Rouhaniho v Teheránu k diskuzím nejen ohledně situace v Sýrii.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek