Mario Draghi na scéně

zdroj: Wikimedia Commons

Shrnutí minulého týdne

Jednou z nejdůležitějších událostí minulého týdne bylo setkání představitelů zemí G7 v Kanadském Quebecu. Hlavním tématem na stole byly dohody ohledně importních tarifů ze strany USA, ale právě toto přineslo největší zklamání. Nejen že se situace nikam nepohnula, ale naopak ještě zhoršila když americký prezident Trump ze summitu odjel předčasně, nestvrdil společné závěrečné komuniké, ale ještě posílal nepěkné tweety na adresu hostitele, kanadského premiéra Justina Trudeau.

Ceny ropy stagnují. Jak lehká americká WTI, tak i severomořská BRENT uzavřely týden téměř na otevíracích hodnotách. Ve Spojených státech roste těžba ropy a produkce se lepí na paty Rusku, jež je světovou jedničkou. Ceny ropy jsou na rozhraní, na jedné straně jsou opožděné dodávky z Venezuely a situace ohledně Íránu, na druhé ovšem nově vydala banka JP Morgan analýzu poklesu ceny až o 3 dolary.

V Itálii dostala vláda zelenou. Obě komory parlamentu vyhlásily nezávisle na sobě podporu nově zformované vládě pod vedením premiéra Conteho. To alespoň dočasně přineslo klid do znepokojivé situace vyhlídek budoucnosti eurozóny. Situace Itálie ale ani při nejmenším není dobrá a vlny odporu vlády vůči úsporným opatřením mohou výrazně hýbat společnou evropskou měnou i v krátké budoucnosti.

Dobrá čísla z Austrálie. Minulý týden byl překvapivě dobrý pro Australské fundamenty. Lepší výsledky vyšly jak v maloobchodních tržbách, tak ale hlavně v kvartálním porovnání HDP včetně lepší korekce předchozího reportu. Úrokové sazby zůstaly nezměněny a obchodní bilance vyšla dle očekávání. Na měnu to ovšem nemělo zásadní význam, zatím. Důvodem mohou být geopolitické nejistoty obchodních válek.

Co nás čeká

Ve Velké Británii se dočkáme tento týden několika zajímavých čísel. Čekají nás reporty z výrobní produkce, maloobchodních tržeb, ale hlavně inflační CPI index a zprávy z trhu práce. Ač byly PMI reporty z minulého týdne nadmíru dobré, britské měně to pomohlo jen slabě. Prohlášení Borise Johnsona o tvrdém Brexitu mělo velkou váhu a v pátek poslalo Sterling dolů.

Americká středa. Důležité zprávy se čekají z centrální banky (Fed). Nejen že je očekáván téměř jistý nárůst hlavní úrokové sazby z 1.75% na 2.00%, tak nejsledovanějším bude výsledek hlasování komise FOMC ohledně počtu dalších zvýšení tento rok. Očekáván je jeden, ale kdyby se změnily projekce na 2, zcela jistě to vystřelí dolar ještě výše. Neméně důležitý bude bilanční výkaz a ekonomický odhad směřování monetární politiky Fedu. O půl hodiny později bude mít šéf Fedu Powel tiskovou konferenci, kde bude vysvětlovat kroky z reportu a odpovídat na otázky.

Evropský čtvrtek. V Eurozóně se vyhlašují úrokové sazby, které zůstanou nezměněné. Nyní bude ale více než kdy důležitá tisková konference Evropské centrální banky, a to proto že se očekává náznak Maria Draghiho ohledně ukončení kvantitativního uvolňování. V současné době nakupuje ECB bondy za 30 miliard Eur měsíčně, a to až do září. Co dál? To by měl Draghi sdělit právě tentokrát. Volatilita na trzích bude zaručená.

Ač bude tento týden nabitý důležitými událostmi, neměly by být opomenuty také čtvrteční zprávy z australského trhu práce, inflační PPI a jádrové CPI z USA (jež bude mít vliv až na příští cyklus hodnocení Fedu), ale také páteční vyhlášení úrokových sazeb v Japonsku, včetně bilance BoJ a tiskové konference.

Z geopolitického dění:

  • Dolní sněmovna Britského parlamentu bude v úterý a středu diskutovat a hlasovat o vyrovnání se s EU za Brexit. Den předem se sejdou vyjednavači obou zemí, Davis a Barnier, v Bruselu.
  • V úterý se sejde Donald Trump s Kim Jong Unem na summitu v Singapuru. Dlouho diskutované a nejisté setkání se nakonec doopravdy uskuteční a toto bude nejdůležitější událost týdne.
  • Ve čtvrtek se poté Jižní Korea zúčastní vojenských rozhovorů se svým severním sousedem, a to nedaleko severokorejského Kaesongu.
  • V pátek vyprší Spojený státům jejich vlastní lhůta na oznámení seznamu produktů z Číny, na které uvalí 25% dovozní tarify.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek