Kiwi je hrdina, Sterling padá

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. V USA skončily “Mid-terms” volby a opoziční Demokraté získali Kongres. Republikáni si ponechávají převahu v Senátu. Fed ponechal sazby beze změny a dolar posiloval. Novozélandský dolar byl tahounem týdne po zcela šokujících výsledcích z trhu práce. V USA a Kanadě jsou v pondělí státní svátky.

USD

Ve Spojených státech se minulý týden odehrály volby do Kongresu a Senátu. Kongres vyhráli Demokraté a Senát zústal ve většině Republikánů. S trhy to nijak zásadně nezamávalo a ač Trump bude mít problémy prosazovat své vize, nazval volební výsledek vítězství. Ihned po vyhlášení navíc odvolal z funkce nejvyššího státního návladního Jeffa Sessionse. Dalším důležitým faktorem minulého týden bylo oznámení Fedu o ponechání úrokových sazbách na úrovni 2.25% a jestřábí report komise FOMC. V něm Fed potvrdil závazek dalších růstů úrokových sazeb tempem jednoho navýšení za každé čtvrtletí příštího roku. Poslední letošní navýšení se očekává na příští měsíc. Index amerického dolaru si minulý týden opět připsal krásné zisky a nastartoval tím býčí sentiment, když s otevřením trhů toto pondělí dosáhl na maxima z června roku 2017. Za zmínku z amerického kontinentu rovněž stojí zlevňující ropa, která prudce padá již pátým týdnem v řadě. Důvodem jsou americké přebytky těžby a WTI si v pátek sáhla až na 59.20 USD za barel, což je cena z února tohoto roku. Tento týden se očekává středeční inflační report CPI a jádrový CPI, přičemž očekávání jsou nyní vyšší u obou. Stejná očekávání jsou poté i ve čtvrtek, kdy vyjdou najevo měsíční výsledky Maloobchodních tržeb i jádrových tržeb. V pondělí je ve Spojených státech svátek Veteránů, takže se očekává snížená volatilita skrze trhy.

NZD

Kiwi je považován za hrdinu týdne. Hned v úterý se nastartoval ukázkově silný fundamentální sentiment, který na mnoha párech trval celý týden. Mohly za to výsledky z trhu práce, které přinesly nečekaně překvapivá čísla na všech frontách. Míra nezaměstnanosti je nízkých 3.9% oproti očekávání 4.4% a předchozího kvartálu 4.4%, změna nárustu nových pracovních míst 1.1% oproti očekávaných 0.5 %, růst mezd 1.4% oproti očekávaným 0.8% a předchozích 0.2%. Krom toho byly vidět i pozitivní korekce a Novozélandský dollar tak nabral silný býčí směr. Například pár GBP/NZD se za celý týden propadl o 400 pipů. Ve čtvrtek poté Rezervní Banka Nového Zélandu (RBNZ) ponechala úrokové sazby beze změny, ale v reportu se odklonila od případného snížení. Další pohyby v úrokových sazbách tak budou závislá na datech.

GBP

Britská Libra neměla minulý týden dobré období. Nejen že opět skákala podle jakéchkoliv novinek o Brexitu, ale i makro data jí nijak nepomohly. PMI ze sektoru služeb spadlo na 52.2 a měsíční HDP si pohoršilo na nulovou hodnotu oproti očekávání 0.1%. Na druhou stranu ovšem první z kvartálních HDP, jež bylo nyní vyhlášeno společně s měsíčním HDP, zůstalo na hladině 0.6% jak se očekávalo. Co se Brexitu týče, tak by se údajně tento týden mohl zveřejnit report o dohodě s EU. Ihned se ale ozvaly hlasy že výsledek bude tak špatný, že neprojde britským parlamentem. Sterling minulý týden otestoval silný support na GBP/JPY, ze kterého okamžitě prudce spadl po novinkách ohledně Brexitu. Tento týden se očekávají zprávy z trhu práce v úterý, Inflační CPI ve středu a Maloobchodní tržby ve čtvrtek.

 

Geopolitické události.

  • V Singapuru se až do čtvrtka koná pětidenní summit zemí jihovýchodní Asie – ASEAN
  • V pondělí se v Bruselu schází Evropská rada k diskuzi ohledně Brexitu
  • V Italském Palermu se koná konference ohledně řešení mírové otázky v Libyi
  • Americký víceprezident Mike Pence navštíví v japonsku premiéra Shinzo Abe
  • V úterý končí lhůta pro Itálii aby předložili nový návrh státního rozpočtu
  • V sobotu se v Papui-Nové Guinei bude konat summit zemí Asijsko-Pacifické Ekonomické spolupráce- APEC

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek