Je Kanada zpět na výslunní?

Shrnutí minulého týdne

Poklidnější start minulého týdne reflektoval i volatilitu na trzích. Ač jsme se dočkali několika důležitých makroekonomických výsledků, nebyl dopad na trzích nijak závratný. Může za to i prázdninové období.

Snad nejsledovanějším děním byly a budou opět obchodní války. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je nekompromisní a v pátek začaly platit dovozní tarify na zboží z Číny v hodnotě 34 miliard USD ročně. Čína ihned zareagovala recipročním opatřením stejného rozsahu. Guvernér čínské centrální banky se navíc nechal slyšet, že centrální banka je připravena intervenovat ve prospěch juanu.

Situace obchodních válek se může dále vyostřit, pokud Donald Trump dostojí svému záměru sankce na Čínu dále rozšířit. USA rovněž zavedly tarify na dovoz komodit z EU a chtějí je rozšířit o dovoz automobilů z Německa. EU zavedla reciproční opatření a obě strany jsou připraveny do tvrdých obchodních bojů. Americký ambasador v Německu se snažil zmírnit napětí, když uklidňoval výrobce tamních automobilů, že USA od tarifů opustí, pokud EU rovněž zruší dovozní cla pro americké automobily. Angela Merkelová je tomu připravena vyhovět. Podobnou situaci zažívá i Kanada, kde jsou americké dovozní tarify na hliník a ocel a Kanada v návaznosti zavedla vůči USA reciproční opatření. Světová obchodní organizace (WTO) minulý týden oznámila, že obchodní války již nyní mají negativní vliv na globální ekonomiku. Trump chce z WTO odejít.

Páteční NFP report z USA přinesl smíšená čísla. Překvapivě vyšší byl nárust nových pracovních míst, a to o 213 tisíc pozic v mimo-zemědělském odvětví. Toto číslo překvapivě kontradiktuje s dřívějším ADP reportem, kde byl viděn pokles. Míra nezaměstnanosti vzrostla o dvě desetiny procenta na 4.0% a paradoxně se zhoršil i vývoj platů, a to na 0.2% z předchozích 0.3%. Americký dolar reagoval oslabením.

Ceny ropy stále rostou. Americká lehká WTI si v úterý vystoupala na nová maxima od roku 2014, a to až na 75,29 dolarů za barel. Důvody jsou stále stejné, a to nejistoty dodávek suroviny ze středního východu. Íránský prezident Rouhání navíc řekl, že Írán může narušit dodávky ze Saúdské arábie zablokováním Hormuzského průlivu. Dále oznámila Venezuela, že vyjednala půjčku od čínské rozvojové banky v hodnotě 250 milionů dolarů na navýšení těžby ropy. V druhé polovině týdne ceny černého zlata oscilovaly.

Ve Velké Británii se konal důležitý meeting vládních představitelů ohledně Brexitu. Výsledkem jednání ministrů byla shoda na dohodě o vytvoření zóny volného obchodu s EU. Takzvaný měkký brexit, tedy víceméně ponechání či upravení dosavadních dohod, má mnohé odpůrce. Britský ministr pro Brexit, David Davis, v návaznosti na to oznámil svou rezignaci. Zároveň ze stejných důvodů oznámil svůj odchod i ministr Steve Baker. Kabinet premiérky Mayové bude v této návaznosti čelit interpelacím v dolní sněmovně britského parlamentu.

 

Co nás čeká

V tomto týdnu bude mít několik proslovů prezident evropské centrální banky, Mario Draghi. V pondělí bude vypovídat před komisí evropského parlamentu o stavu evropské ekonomiky, monetární politice, komisi systémových rizik a kryptoměn. V úterý bude mít ECB konferenci ohledně statistik a ve čtvrtek zveřejní ECB záznam z posledního jednání centrální banky, kde v červnu oznámila ukončení kvantitativního uvolňování.

Ve Velké Británii bude zveřejněno měsíční HDP, a to první svého druhu. Do této doby bylo britské HDP vyhlašováno čtvrtletně. Tento první výsledek bude za měsíc květen a bude zajímavé sledovat jaký bude mít dopad. Vzhledem ke zcela prvnímu vyhlášení se ovšem volatilita očekává nižší a investoři bývají zpravidla opatrní. Zároveň se ale ve stejný čas dočkáme vyhlášení průmyslové produkce.

Vyhlášení úrokových sazeb v Kanadě. Jedním z nejdůležitějších makro-ekonomických reportů tohoto týdne bude středeční rozhodnutí Kanadské centrální banky o úrokových sazbách. Po delší době to vypadá, že Bank of Canada se vrací do svého navyšovacího cyklu a změna z 1.25% na 1.50% je v očekávání investorů. Zároveň se očekává nový výhled směřování kanadské monetární ekonomiky, včetně reportu a následné tiskové konference. Kanadské ekonomice se poměrně dařilo ve druhém čtvrtletí tohoto roku, povzbudivý byl zejména nárust mezd. Guvernér Poloz v nedávné době již několikrát naznačil, že by BoC mohla úrokové sazby zvýšit.

Americké CPI reporty v pátek naznačí nový vývoj inflačních tlaků. Jádrové CPI, tedy směs cen produktů a služeb s vyloučením potravin a energií, v ročním srovnání pozvolna stoupá a v květnu dosáhl růst až na 2.2%. V meziměsíčním srovnání je očekáván růst stejným tempem jako předchozí měsíc, tedy 0,2% u normální CPI, tak i jádrových.

Z geopolitického dění:

  • V pondělí se v Bruselu koná summit EU a Ukrajiny a zároveň se v Londýně koná dvoudenní summit (pondělí a úterý) mezi EU a zeměmi západního Balkánu.
  • Ve středu podepíše Japonsko dohodu o volném obchodu s Evropskou Unií.
  • Ve středu se koná setkání představitelů NATO v Bruselu.
  • Ve čtvrtek zahajuje Donald Trump svou čtyřdenní návštěvu Velké Británie. Setkat se má s premiérkou Mayovou i královnou Alžbětou II.
  • Prezident Putin hostí v Moskvě dvě na sobě nezávislé návštěvy, ve středu Izraelského premiéra Netanyahua a ve čtvrtek Palestinského prezidenta Abbase.
  • V sobotu se diplomaté Jižní Koree a Japonska sejdou v Soulu k diskuzím ohledně nedávné cestě amerického ministra zahraničí Mike Pompea v Severní Koree.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek