Jakým tónem vyzní Bank of England?

Shrnutí minulého týdne

Mark Carney, zdroj: Wikimedia Commons

Ve Velké Británii byly vyhlášeny PMI reporty, které ovšem zklamaly očekávání. Až na odvětví stavebního průmyslu, vykázal jak sektor výrobní, tak hlavně sektor služeb horší výsledky než se čekalo. Libra na to reagovala pokračováním volného pádu.

V Kanadě smíšená data. Ač bylo vyhlášení měsíčního HDP lepší vůči předešlému měsíci i očekávání, tak ovšem hrubě zklamal výsledek obchodní bilance, kde se podruhé v tomto miléniu vytisklo rekordně negativních -4.1B. Kanada je exportně orientovaná země a tento výsledek bude mít jistý dopad.

Na Novém Zélandu se nijak neprojevila lepší čísla z trhu práce. Nezaměstnanost je nejnižší od začátku roku 2009.

Páteční NFP report z USA přinesl smíšené výsledky. Nárust nových pracovních míst mimo zemědělství byl velmi podprůměrný, stejně tak i důležité rozdíly v pohybu mezd, a to jak v měsíčním tak ročním srovnání. Lepší je ovšem míra nezaměstnanosti, která je teď na rekordně dlouholetém minimu, a to 3.9 %. Americký dolar na to reagoval typicky, a to prvním výprodejem a následně rychlým návratem.

Cena ropy dále stoupá. Kvůli obavám z amerických sankcí vůči Íránu se nyní cena americké WTI pohybuje těsně pod 70 dolary za barel a u středomořského Brentu za necelých 75 dolarů za barel. Írán je nyní trnem v oku Donaldu Trumpovi.

Co nás čeká

Úrokové sazby na Novém Zélandě. Ve středu večer SELČ se očekává neměnné vyhlášení úrokových sazeb, opět na 1.75 %. Následuje report a poté tisková konference. Rezervní banka souostroví má relativně nového guvernéra (Adrian Orr) a vzhledem k posledním dobrým výsledkům na trhu práce a nízkému kurzu měny, bude zajímavé sledovat zda guvernér zahýří optimismem.

Úrokové sazby ve Velké Británii: Čtvrtek 13:00 SELČ. Pro Bank of England toto bude velký čtvrtek, protože kromě vyhlášení úrokových sazeb a hlasů členů komise, budou rovněž zveřejňovat ve stejný čas i velmi důležitý čtvrtletní inflační report. Až do doby před pár týdny měla anglická centrální banka úmysl pokračovat v navyšování úrokových sazeb. To ovšem narušila špatná čísla výsledků HDP, Inflace i PMI. Navíc se guvernér Mark Carney nechal slyšet, že ke zvýšení zas tak rychle nedojde. Čeká se tedy beze změny 0.5%. Pozornost ale bude hlavně právě na inflačním reportu a pojetí ze strany BoE ohledně posledních výsledků.

Inflace v USA. V Americe bude tento týden pozornost na čtvrtečním výsledku CPI a jádrové CPI. Ač je o den dříve méně důležitý report producentů, právě CPI bude velmi sledovaným, a to kvůli své důležitosti a také protože se blíží červnové zasedání Fedu. Pokud reporty nezklamou, šance na zvýšení sazeb jsou velké.

Kanadský trh práce. V pátek odpoledne vyjdou najevo výsledky pracovních míst a míra nezaměstnanosti v Kanadě. Bank of Canada očekává návrat k hladinám mírného růstu, poté co celkově slabý výsledek poznamenal Kanadu v prvním čtvrtletí tohoto roku. Míra nezaměstnanosti se očekává neměnná, a to 5.8 %.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek