Jak se zachovají RBA & RBNZ ?

Shrnutí minulého týdne

Minulý týden byl ve znamení světových centrálních bank. Nejprve Japonská centrální banka ponechala úrokovou sazbu nezměněnou na záporné hodnotě -0,10% a signalizovala větší flexibilitu cíle dlouhodobých výnosů dluhopisů. Dále poté americký Fed dle očekávání rovněž ponechal své sazby beze změny, ovšem menším překvapením byla Bank of England, která navýšila hlavní úrokovou sazbu z 0,50% na 0,75%. Pro tuto volbu hlasovali všichni členové bankovní rady. Britské libře to ale nepomohlo, protože v následné tiskové konferenci ji poslal dolů guvernér Mark Carney, když se zmínil o nejistotách ohledně vývoje Brexitu.

Míra nezaměstnanosti v EU je na 6,9%, což je nejníže za poslední dekádu od finanční krize v roce 2008. Podobně je na tom i situace v zemích platících Eurem, a to na 8,3%. Nejlépe si z celé EU daří Česká Republika, následovaná Německem. Naopak zatím nejhůře je na tom stále Řecko, následované Španělskem.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje ještě více vyhrotit obchodní vztahy s Čínou. Z původně zvedlých dovozních tarifů o velikosti 10% na čínské zboží o hodnotě 200 miliard USD se nyní plánuje zvednout na 25%. Čínské ministerstvo obchodu v reakci opět oznámilo reciproční opatření o navýšení tarifů na 25% na americké produkty. Tato připravovaná opatření by měla vstoupit v platnost koncem měsíce.

NFP report ze Spojených států vykázal slabá čísla. V porovnání s předchozím měsícem bylo v mimozemědělském sektoru vytvořeno jen 157 tisíc nových pracovních míst, oproti předchozích 248 tisíc. Růst mezd zůstal nezměněn na 0,3% a míra nezaměstnanosti na nízkých 3,9%. Americký dolar na tyto zprávy reagoval oslabením.

 

Co nás čeká

Začátek tohoto týdne bude spíše klidnější a volatilita na trzích slabší. V Austrálii a Kanadě bude obchodování většiny bank zavřené z důvodu státních svátků. Překvapením ovšem může být obchodování čínského Yuanu, protože čínská centrální banka nyní ohlašuje kurzové cíle ve prospěch vlastní měny. To je součástí protekcionářské politiky v reakci na obchodní válku s USA.

V úterý ráno se vyhlašuje úroková sazba v Austrálii. Ač se ani tentokráte neočekává žádná změna, makroekonomická data jsou stabilní, včetně inflace a solidního nárustu nově vzniklých pracovních míst. Austrálie drží úrokové sazby na hodnotě 1,50%, a to přesně již dva roky beze změny. Vzhledem k tomu že je Austrálie komoditně závislá ekonomika, je současné napětí ohledně Číny a USA i obavou pro obchodní bilanci Austrálie.

Rozhodnutí o úrokových sazbách na Novém Zélandu. Nový Zéland má hladinu úrokové sazby na 1,75% a ani zde se tentokráte nečeká změna. Růst ekonomiky je ovšem pomalejší a inflace od posledního kvartálu roku 2017 slabší a hlavně pod cílem Rezervní banky Nového Zélandu. Překvapivě slabší je rovněž tržní důvěra a klesající ceny mléčných produktů.

Britské HDP. V pátek se ve Spojeném Království vyhlásí již druhé měsíční HDP, poprvé však i společně s prvotním kvartálním HDP za druhé čtvrtletí 2018, které má zásadní význam. Čtvrtletní HDP se očekává s nárustem 0,4%. Společně s oběma HDP vyhlášeními bude ve stejný čas zveřejněna i výrobní produkce a obchodní bilance. Mix těchto reportů může být pro měnu velice volatilní.

Zprávy z trhu práce v Kanadě. V pátek se rovněž dočkáme výsledku nárustu nových pracovních míst v Kanadě a míru nezaměstnanosti, která je na hranici 6%. Stejně jako v USA, důležité bude tempo růstu mezd. Při posledním vyhlášení za květen se mzdy zvýšily o 3,9% a pomohly kanadské měně. Když o měsíc později klesl růst na 3,5%, kanadský dolar to mírně oslabilo.

Rovněž v pátek se zveřejní Inflace z USA, měřená indikátory CPI a jádrovým CPI, oboje v měsíčním srovnání. Americká centrální banka (Fed) je v navyšovacím cyklu a americká ekonomika si vede poměrně dobře. Další plánování zvednutí úrokové sazby je na příští měsíc a údaje o inflaci budou zásadní pro komisi FOMC. Oba CPI indexy jsou očekávané na růstu 0,2%.

Z geopolitického dění:

  • Spojené státy zavedou sankce vůči Íránu. Výměna slovních přestřelek mezi oběma zeměmi je vyhrocená a měna Íránu je na nejnižších hodnotách.
  • V úterý bude Ivan Duque nově inaugurován kolumbijským prezidentem.
  • Generální tajemník OSN Antonio Guterres se v Japonsku setká u příležitosti památky obětí Nagasaki s premiérem Shinzo Abem ohledně rozhovorů o Severní Korei.
  • Ve čtvrtek proběhne první kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Japonskem.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek