Globální eskalace obchodních vztahů

Shrnutí minulého týdne

Obchodní války jsou zpět. Minulý čtvrtek skončila lhůta Spojených států pro vyjednávání o dovozních tarifech s Čínou o výši 25% na zboží v hodnotě až 200 miliard dolarů.Nebyla však oznámena žádná dohoda, ba naopak přišlo vyeskalování situace, když americký prezident Donald Trump varoval před ještě silnějším navýšením cel, a to na zboží v hodnotě až 267 miliard dolarů. Všechny tři hlavní americké akciové indexy po zprávě ztrácely a uzavřely se ztrátami. Společnost Apple, jež je jedním z hlavních tahounů indexu S&P500 by rovněž mohla být výrazně poznamenána, protože své produkty vyrábí v Číně. Mimo jiné Trump rovněž oznámil, že se ohledně dovozních tarifů nově zaměří i na Japonsko. Trump je nekompromisní a chce dosáhnout svých cílů. Jeho snahy zvrátit negativní obchodní bilanci USA s převážnou většinou hlavních ekonomik stále hýbou sentimentem trhů a ostražitost investorů je na pozoru. Trumpovy tweety mají poslední dobou větší váhu než mnohé ekonomické indikátory. Ohledně dohody s Kanadou o volném obchodu (NAFTA) nepadlo zatím žádné rozhodnutí, ač zazněly pozitivní informace ohledně vyjednávání. NAFTA nemůže vstoupit v platnost, pokud se Trumpova administrativa nedohodne s Kanadou. Pro Kanadu je NAFTA klíčová, protože USA je cílovou destinací většiny kanadského exportu. Trump tedy nyní blokuje obchodní situaci s Čínou, Evropskou Unií a Kanadou. Nově se nyní mračí i na Japonsko.

V Austrálii vyšlo mnoho důležitých reportů. Rezervní banka Austrálie ponechala úrokové sazby nezměněné a ani report RBA neměl na měnu zásadní vliv. Výrazně dobré zprávy ale přineslo kvartální HDP, které rostlo tempem 0.9%, což je o dvě desetiny lepší než se očekávalo. Příznivá byla i korekce předchozího vyhlášení. Obchodní bilance poté vzešla v přebytku a rovněž v lepším očekávání. Paradoxně ale AUD za celý týden ztratil na hodnotě a je na dvouletém minimu. Dvě hlavní banky v Austrálii nečekaně zvýšily úrokové sazby na hypotéky, a to bez jakéhokoli impulsu ze strany Rezervní banky. Australský dolar také tíží napětí ohledně obchodních vztahů mezi Čínou a USA.

Americké NFP zaznamenalo výborné zprávy, když byl oznámen nárůst nových pracovních míst o 210 tisíc v mimozemědělském sektoru. Důležitější ovšem byly mzdy, jež předčily očekávání a rostly tempem 0.4%, oproti očekávaným 0.2%. Míra nezaměstnanosti ovšem stoupla o desetinu procenta na 3.9%. Americký dolar sice posílil, ale po zbytek seance víceméně osciloval v úzkém pásmu. Důvodem je jistota investorů, že Fed ještě tento měsíc dále zvedne úrokové sazby a tedy kupci nyní nemají primární impulsy vstupovat do trhu.

Evropský statistický úřad, Eurostat, uvedl v pátek, že se HDP Evropské Unie i Eurozóny zvýšil o 2.1% v meziročním srovnání a o 0.4% v kvartálním porovnání. Signalizuje to robustnost a stabilitu ekonomik sektorů zemí platících eurem, tak i celé Evropské Unie. Poslední zprávy ze starého kontinentu jsou víceméně příznivé, nezaměstnanost je na nejnižších hodnotách, Řecko opustilo záchranný program, dohoda ohledně Brexitu je na spadnutí, Německo přitahuje velké investice a inflace eurozóny je přesně tam kde ji vidí prezident ECB, Mario Draghi. ECB navíc letos končí s kvantitativním uvolňováním.

Co nás čeká

Důležité fundamentální indikátory z Velké Británie budou zveřejněny v pondělí a úterý. Prvním vyhlášením bude společně měsíční výrobní produkce a HDP. Měsíční HDP je vcelku nový report a tentokrát to bude teprve třetí měsíční výsledek a zároveň zcela první bez společného čtvrtletního výsledku. Bude zajímavé sledovat jakou bude mít sílu, pokud ovšem případná odchylka výrobní produkce neovlivní konsensus směru libry. V úterý se poté zveřejní data z trhu práce. Ač je míra nezaměstnanosti na nízkých 4%, mzdy nerostou jak by bylo potřeba a to je zásadní pro Bank of England. Nárůst nových pracovních míst se nyní očekává tempem 2.5%, o desetinu procenta více než v předchozí periodě.

Ve čtvrtek brzy ráno našeho času se dočkáme výsledků z trhu práce v Austrálii. Předchozí měsíc jsme po zhruba roce a půl viděli ztrátu pracovních míst namísto přírustku, a to mínus 3900 pozic. Překvapivě ale spadla míra nezaměstnanosti na hladinu 5.3% a ta je předpovídaná i tentokráte. Australský dolar je v poslední době slabý, a to zejména kvůli geopolitické situaci. Případné dobré zprávy z trhu práce by mohly smazat část ztrát a alespoň krátkodobě posílit tržní sentiment.

Vyhlášení úrokových sazeb ve Spojeném království je plánováno na čtvrtek. Naposledy zvedla úrokové sazby Bank of England minulý měsíc, a to zejména kvůli rostoucí inflaci. Hlasování bankovní rady bylo jednoznačné když všech 9 členů hlasovalo pro zvýšení. Byly ovšem i teze, že zvýšení sazeb nebylo opodstatněné a víceméně jen záminkou k případnému snížení. Tím by si BoE dělala rezervu na případné negativní následky Brexitu bez dohody. Britská libra si v posledních několika měsících prošla pádem a klesla do po-Brexitových hodnot. Vyjednávání kabinetu premiérky Mayové s Evropskou Unií ohledně podmínek dohody odchodu z celku ovšem hýbe trhy téměř každým dnem a pokud nebude jasná dohoda, nebude BoE pravděpodobně přistupovat k žádným změnám ohledně monetární politiky.

Vyhlášení úrokových sazeb v Eurozóně. Evropská centrální banka vyhlásí svou nezměněnou základní sazbu 0.00% a po necelé hodině předstoupí prezident Mario Draghi na plánovanou tiskovou konferenci. ECB postupně omezuje nákup dluhopisů a plán je ukončit ho ještě letos. Mario Draghi se už několikrát nechal slyšet, že ECB přistoupí k případnému zvýšení své nulové úrokové sazby nejdříve ve druhé polovině příštího roku. Na této konferenci bude zajímavé sledovat komentáře ohledně nedávno snížené inflace a rovněž případné obavy co se obchodních válek týče. Minulý týden byly rovněž zaznamenány propady ve výnosech Italských dluhopisů a i toto může být diskutováno. Ač se nyní neočekává zásadní postoj či změny od ECB, bude volatilita eura během konference jistě zaručena.

Společně se začátkem konference ECB bude vyhlášena Inflace v USA, měřena indikátory CPI a hlavně také jádrové CPI, které nezahrnuje automobily. V červenci bylo jádrové CPI v meziročím srovnání na hladině 2.4%, což je pádný důvod pro Fed ke zvýšení úroků. V tomto vyhlášení se hlavní měsíční CPI očekává o desetinu procenta lepší od posledního výsledku, a to 0.3%. Jádrové CPI se tentokráte očekává beze změny na 0.2% V pátek se poté ve Spojených státech zveřejní maloobchodní tržby a jádrové maloobchodní tržby. Obojí se očekávají lehce slabší oproti předchozím reportům. Tyto fundamenty jsou důležité, ale pro FOMC již nebudou mít význam co se rozhodování o úrokových sazbách týče.

Z geopolitického dění:

  • Obchodní vyjednavač za USA, Robert Lighthizer přijede do Bruselu na obchodní rozhovory se svým evropským protějškem Cecilií Malmstrom.
  • Mise Mezinárodního měnového fondu pro Ukrajinu obnoví rozhovory ohledně programu finanční asistence pro Ukrajinu.
  • Skrze týden budou probíhat rozhovory ohledně obchodu / zóny volného obchodu mezi Evropskou Unií a spolkem zemí jižní ameriky sdruženém v celku Mercosur.
  • Ve středu přednese předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker svůj poslední projev o stavu Evropské Unie.
  • Ve čtvrtek a pátek se v Lotyšsku koná setkání prezidentů zemí Evropské Unie a celkem je potvrzeno 14 prezidentů.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek