Fundamentální výhled na týden 30.4 – 4.5.

“Americké měny opět v zorném poli”

Shrnutí minulého týdne

  • Předcházející týden opravdu patřil americkému dolaru. Jak se očekávalo, tak největší dopad na dolar mělo úterní vyhlášení výnosů desetiletých státních dluhopisů, které poprvé od roku 2014 překonaly hranici 3%. Na to krásně reagovaly akciové indexy, kde jak hlavní S&P 500, tak index technologického trhu Nasdaq a rovněž Dow Jones registrovaly následné intradenní ztráty. Ty netrvaly ovšem dlouho a víceméně se ke konci obchodního týdne uzavřely jen s mírnou ztrátou.
  • Páteční výsledek amerického HDP byl pro trhy sice významný, ale protože šlo o skluz z 2.9% na 2.3% oproti předchozímu kvartálu, tak to nemělo zásadní důsledek na pohyb měnových kurzů. To ani přes to, že analytici očekávali výsledek jen 2%.
  • Index amerického dolaru koncem týdne vracel část svého růstu z počátku týdne, zejména kvůli výběru zisků.
  • Euro se tento týden nedokázalo udržet ve svém rangi a potvrdilo nezájem investorů. Měna se tak dostala na své čtyřměsíční minimum a tlak a sentiment zbořily technické supporty, když se EUR/USD dotkl až hladiny 1.2060, kde se odrazil a zakončil týden zajímavým denním Pin barem. Zajímavé je, že Euru předchozí týden vůbec nepomohla ani lepší data jak důvěryhodnosti eurozóny a dobrém pracovním trhu Německa, tak ani optimistické komentáře prezidenta Maria Draghiho na čtvrteční tiskové konferenci ECB. Jediné silné momentum na Euru bylo k vidění na páru EUR/GBP, kde páteční svíčka nabrala na síle a uzavřela po více než 100 pipovém růstu i díky špatným výsledkům britského HDP.
  • Britské HDP, stejně jako to americké, mělo v pátek výchylku od očekávání analytiků. V Británii ovšem negativní. To poslalo GBP/USD ještě hlouběji ve směru posledních downtrendů. Tento pár se aktuálně drží na silném supportu a bude zajímavé sledovat příští konferenci Bank of England.

Co nás čeká

Tento týden se přehoupneme do nového měsíce a hned jeho první den budou mnohé akciové trhy zavřené kvůli státním svátkům práce v Evropě. I přes to ale bude o zábavu postaráno protože máme nabitý kalendář makroekonomickými událostmi.

V úterý ráno má Australská rezervní banka rozhodnutí o úrokových sazbách. Ani tentokrát se neočekává žádná změna, a to už od roku 2016. Guvernér Phillip Lowe řekl, že pohyby úrokových sazeb jsou dočasně pozastaveny. Centrální banka nyní může být potěšena nízkým měnovým kurzem australského dolaru, ale zklamána nepřesvědčivým výsledkem kvartální inflace a výsledky z trhu práce. Ve čtvrtek se poté vyhlašuje pro Austrálii důležitá obchodní bilance.

Na Novém Zélandu budou ve středu brzy ráno našeho času zveřejněna čísla z pracovního trhu. Protože jde o report jež se vyhlašuje jednou za čtyři měsíce, má významnou váhu. I po posledním kvartálním nárustu nových pracovních míst se i tentokráte očekává nárust. Míra nezaměstnanosti se očekává nezměněná, a to na nízkých 4.5%.

Britská libra má vždy počátkem měsíce své PMI reporty ze stavebnictví, výroby a

služeb. Tentokráte má ale sterling špatné období, které se již plně projevilo v oslabení měny a možná jediným obchodovatelným fundamentem bude právě PMI report z oblasti služeb.  

Pomineme-li neméně důležité PMI reporty v USA, nejdůležitější bude tento týden

středeční report FOMC a páteční výsledky z amerického trhu práce NFP. Ve středu se rovněž vyhlašují úrokové sazby, kde se neočekává změna. Veškerou pozornost na sebe ale vezme právě report. Při tomto setkání komise FOMC nebude tentokráte tisková konference, ani nové monetární výhledy. Souhrnná očekávání analytiků jsou nyní nějakých 92% ve prospěch zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v červnu.

Páteční výsledky z trhu práce mimo zemědělství (Non-Farm Payroll NFP) přinesou zaručenou volatilitu. Stále se jedná o jeden z nejhlavnějších fundamentálních ukazatelů americké ekonomiky. Velmi důležité bude sledovat nejen nárust nově vytvořených pracovních míst, ale hlavně mzdy. V meziměsíčním porovnání se očekává mírnější nárust, ovšem v celoročním porovnání je očekávání neměnné na hladině 2.7%. Jakákoliv odchylka ke hladině 3% může poslat americký dolar dále vzhůru, zatímco pokles již kolem 2.5% se může projevit na významném oslabení. I tak ale mohou být výsledky rozkolísané, neb i míra nezaměstnanosti se tentokráte očekává lepší, a to 4%. Pokud se čísla sejdou, můžeme se dočkat krásné akce na USD/JPY.

Kanadský dolar by se v tomto týdnu mohl dočkat zajímavého růstu. Ač měl guvernér Poloz na posledním zasedání téměř holubičí předpojatost, tak minulý týden se ovšem před finanční komisí nechal slyšet, že inflace v Kanadě je cílená a ekonomika v plném potenciálu. Protože je dohoda ohledně NAFTy na spadnutí, mohl by Kanadský dolar překonat svou silou mnohé měny, pokud ovšem měsíční HDP a obchodní bilance nějak razantně nezklamou. Kromě amerického dolaru by právě kanadský dolar mohl mít jeden z nejsilnějších potenciálů tento týden.

Za tým Získejúčet,

Pavel Dušek