Donald & Kim

Shrnutí minulého týdne

Jednou z nejdůležitějších zpráv ve světě geopolitického dění bylo prohlášení Bílého domu, že se americký prezident Donal Trump nezúčastní Singapurské konference a setkání s prezidentem Severní Koreje, Kim-Jong-Unem. Mezi těmito zeměmi stále panuje velké napětí ohledně denuklearizace Severní Koreje a hlavy obou států si veřejně vyměňují urážky ve veřejném prostoru. Zastánci prezidenta Trumpa ale věří, že toto prohlášení je jen jedna z jeho vyjednávacích taktik jak ještě více zatlačit na protistranu a že k setkání nakonec ještě možná dojde. Nic zatím ale nenasvědčuje vstřícnosti ze strany USA, protože v této vyjednávací rošádě bez jakéhokoliv ústupku provádějí vojenské koaliční cvičení v Jižní Korey.

Americký dolar stále posiluje. Jeho hodnota na USD Indexu vzrostla a uzavřela v pátek na nejvyšších číslech za celý týden. Dolar sílil téměř vůči všem hlavním měnám, kromě Japonského Yenu. Protože je Japonsko viděno jako ultimátní bezpečný přístav, byl právě Yen oproti Dolaru silnější, a to kvůli sporům ohledně Severní Koreje. Paradoxem ovšem je, že co se jaderných pokusů Severní Koreje týče, tak při svých balistických testech poslaly raketu právě přes Japonské území.

Ve Spojeném Království byly minulý týden vyhlášeny dva fundamenty. Ten důležitý, tedy Inflační report CPI, přinesl zklamání, když ztratil desetinu procenta oproti předchozímu měsíci i očekávání. Den poté ovšem přišel velmi dobrý výsledek Maloobchodních tržeb, který sice pomohl Libře, ale jen velice krátkodobě. Tíha Inflačního indexu CPI poslala Britský Sterling ještě níže a ten tak zavřel týden na novém minimu na páru GBP/USD.

Ceny ropy klesají. Po velmi dlouhodobém uptrendu v cenách černého zlata jsme se předchozí týden dočkali korekce v ceně. Od úterý se cena lehké americké WTI snižovala, až se naplno rozjel její propad v pátek, kdy se Saudská Arábie a Rusko dohodli v Petrohradě na zmírnění omezení vývozu ropy. To bylo schváleno zeměmi OPEC. Pokud bude na trhu nečekaně větší produkce, bude mít samozřejmě váhu na nevyrovnanost nabídky a poptávky a ceny by měly jít níže.

Co nás čeká

Toto pondělí se opět očekává nižší volatilita na trzích, a to kvůli státnímu svátku ve Spojených Státech a Velké Británii. Posledním dnem tohoto týdne vstupujeme do nového měsíce.

Ve Spojených Státech se tento týden dočkáme hned několika důležitých čísel. Nad všemi vystupuje páteční NFP, ale už ve středu uvidíme výsledek ADP NFP a chvíli poté i druhé vyhlášení HDP. Ani jedno nebývají významnými hybateli trhu, avšak ADP je předvoj pátečního NFP.

NFP report z předchozího měsíce byl zklamáním, když se ukázalo, že přírůstek nových pracovních míst byl oproti očekávání hodně nižší. Rovněž přírůstek mezd byl pod očekáváním analytiků. Aby se ale nezdálo, tak míra nezaměstnanosti je na rekordně nízkých hodnotách 3.9%, nejníže od listopadu roku 2000. Očekávání na tomto vyhlášení jsou nyní s nižším nárůstem pracovních míst, a to 190 tisíc. Očekáváno je i zvýšení růstu mezd a stejná míra nezaměstnanosti. U tohoto reportu je vždy dobré počkat na kompletní zhodnocení výsledků, a to včetně korekcí předchozího vyhlášení. Volatilita zaručena.

Kanadské vyhlášení úrokových sazeb. Bank of Canada ponechala úrokové sazby nezměněny při svém posledním rozhodnutí v dubnu a opustila svou jestřábí předpojatost. Od té doby jsme měli několik reportů, které nenaplnily očekávání. Centrální banka Kanady je nyní opatrná a ani tentokráte se nečeká žádný pohyb v úrokových sazbách. Den po vyhlášení úrokových sazeb je v kalendáři naplánováno měsíční vyhlášení HDP, které nese nižší očekávání a pro měnu to může být důležitý report který umí pohnout kurzem.

Z Geopolitického hlediska:

  • tento týden se čekají stávky v Řecku ohledně vládních úsporných opatřeních.
  • Rovněž Evropské Unii vyprší výjimka USA na tarify ohledně dovozu oceli a hliníku.
  • Ruský ministr zahraničí Sergei Lavrov má v plánu navštívit Severní Koreu.
  • Americký ministr obchodu Ross navštíví Čínu ohledně obchodních dohod mezi zeměmi.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek