Černé zlato těží z nejistot sankcí

Shrnutí minulého týdne

Zdroj: http://www.ccpixs.com/

Ze Spojených států nepřišla žádná dobrá čísla. Oba inflační reporty (PPI a jádrová CPI) ztratily jak oproti předchozímu měsíci, tak i oproti očekávání. I samotný index CPI lehce zklamal. Dolar na to reagoval oslabením k závěru týdne, a to i díky výběru zisků.

Ve Velké Británii se nezvýšily úrokové sazby a na tiskové konferenci zněl guvernér Mark Carney spíše jako holubice. Ač se snažil být optimistický, britské libře to pomohlo jen mírně, když po vyhlášení a zveřejnění inflačního reportu propadla vůči USD o 130 pipů. Po tiskové konferenci ovšem vzrostla očekávání, že pokud v dalším kvartálu ekonomika nezklame, mohla by se BoE vrátit k navýšení úrokových sazeb v listopadu.

Měnový pár NZDUSD zaznamenal propad okamžitě poté, co Rezervní Banka Nového Zélandu zveřejnila report a výhled měnové politiky a otevřela dveře možnému snížení úrokových sazeb.

Ani v Kanadě nebyl vidět žádný optimismus. Za poslední měsíc ubyla pracovní místa, ač se čekal slabý nárust.

Cena ropy tvoří nová střednědobá maxima. Předchozí týden Donald Trump opravdu opustil od jaderné dohody s Íránem a očekává se zavedení sankcí na vývoz ropy z Íránu. To pravděpodobně spustí nerovnováhu nedostatečné nabídky této komodity na trzích. Surová ropa je nyní na téměř čtyřletém maximu.

Co nás čeká

Trh práce ve Spojeném Království. Ač si britský sterling prošel těžkým obdobím poslední dobou, může ho dále poznamenat právě report výsledků z trhu práce. Pro libru to tento týden bude nejdůležitější událost, společně se slyšením o inflaci před finančním výborem Parlamentu. Výsledky z trhu práce se ovšem očekávají smíšené, a to snížením mezd, navýšením počtu nových pracovních pozic a stagnací míry nezaměstnanosti.

Japonské HDP. Ač je tento report zlehčován na méně důležitý, není od věci ho přehlížet. Jedná se o čtvrtletní report a ještě k tomu prvnímu vydání ze dvou. V posledním čtvrtletí roku 2017 Japonská ekonomika (třetí největší na světě) rostla tempem 0.4 %, ovšem nyní se čeká stagnace na nulové hladině.

Trh práce v Austrálii. Výsledky nárůstu nových pracovních míst v Austrálii za březen zklamaly s malým nárůstem pouze 4.9 tisíce pozic. Míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 5,5 %. Širší obrázek je pro Austrálii pozitivní a RBA očekává zrychlení růstu ekonomiky. Zpráva o pracovních místech v dubnu by mohla poskytnout bližší výhled. Návrat k silnějšímu růstu se očekává s přírůstkem 20.3 tisíc pracovních míst a mírou nezaměstnanosti dále na úrovni 5,5 %.

Data z Kanady. V pátek přijde společné vyhlášení důležitých makroekonomických zpráv z Kanady. Ve 14:30 SELČ vyjdou najevo CPI, jádrové CPI a jádrové Maloobchodní tržby. Všechny tyto reporty jsou v meziměsíčním porovnání a pro Kanadu klíčové. Pokud se sejdou a podpoří je i nadále sílící ceny ropy, dopad na loonie bude významný, a to i přes poslední nepříznivá čísla z trhu práce.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek