Čekáme na klíčové řešení Brexitu

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. NFP reporty USA měly smíšená čísla a dolaru nepomohly. Mezi USA a Kanadou byla uzavřena náhrada NAFTy, USMCA a Británie čeká na důležité novinky ohledně Brexitu tento týden. V pondělí bude z důvodů státních svátků snížené obchodování v Japonsku, Kanadě i USA.

GBP

Ve Spojeném království měla summit vládnoucí konzervativní strana premiérky Mayové. Ta ve středu při závěrečném vystoupení zopakovala svou odhodlanost dále vyjednávat s EU o podmínkách odchodu, ale že radši přijme žádnou dohodu než dohodu špatnou. Irská hranice je stále nevyřešené téma. Boris Johnson je stále v patách Mayové a sklízí sympatie napříč britským politickým spektrem. Ze strany EU řekl vyjednavač pro Brexit Michel Barnier, že EU je připravena navrhnout Británii novou, velice unikátní a výjimečnou dohodu, která by měla být zveřejněna již tuto středu. Očekává se okamžitá reakce z UK a rovněž její řešení ohledně irské hranice. Z makroekonomických výsledků čekáme tento týden středeční vyhlášení měsíčního HDP a výrobní produkce. Oba reporty jsou důležité, ale pravděpodobně budou zastřeny děním ohledně Brexitu.

USD

Americký dolar minulý týden opět nabíral na síle. Mohla za to převážně slova šéfa Fedu Jerome Powela, který ve středu řekl, že úrokové sazby jsou ještě daleko od normálu a ře by se měly postupně dále zvedat. Pro dolar byl výrazně dobrý i ISM report nákupčích manažerů mimo stavebnictví, který vytiskl 61.6, což je vysoko v pozitivním teritoriu expanze sentimentu. Důležitý byl pro dolar i páteční NFP report, který ovšem přinesl smíšená data. Nejdůležitějším výsledkem byl růst mezd, který v měsíčním srovnání rostl tempem 0.3%, což se očekávalo. Ve mzdách přišla ovšem i negativní korektura předchozího měsíce. Rovněž výrazně horší výsledek byl viděn i v nárůstu nových pracovních pozicích, a to pouhých 134 tisíc (což je nejméně za posledních 6 měsíců), oproti předchozím 270 tisícům. Co ovšem výrazně překvapilo byla míra nezaměstnanosti, která spadla o dvě desetiny procenta na nízkých 3.7% a předčila i očekávání analytiků. Míra nezaměstnanosti v USA je nyní nejnižší za posledních 48 let. Dolarový index však od vyhlášení NFP oslabil, ale týden uzavřel stále v růstu na hladině 95.28. Tento týden očekáváme důležité čtvrteční inflační reporty CPI a další výsledky výnosů státních dluhopisů, které opět trhají rekordy. Prezident Trump bude dále jednat s Japonskem, Čínou a EU o dalším vývoji dovozních tarifů, zatímco s Kanadou vzešel jako vítěz, když nahradil stávající NAFTu novou smlouvou USMCA, která je pro USA ve výsledku výhodnější než pro Kanadu.

CAD

Minulý týden se Kanada dohodla se Spojeným státy na nové dohodě USMCA. Kanada musela najít kompromis a mimo jiné také zpřístupnit kanadský trh dovozu mléčných produktů z USA. Po nové dohodě kanadský dolar okamžitě výrazně posílil, čemuž pomohly i vysoké ceny ropy, jež u americké lehké WTI minulý týden atakovaly hranici 76.88 dolarů za barel, nejvyšší cena za posledních 47 měsíců. V pátek byly v Kanadě vyhlášeny výsledky z trhu práce, jež podle hlavních čísel předčila očekávání a Kanada tak celkem přidala nejvíce pracovních míst tento rok (63.3 tisíc). Loonie ovšem po pátečním vyhlášení paradoxně oslabil, a to převážně kvůli nepoměru nadváhy sezónních prací oproti hlavním pracovním poměrům.

AUD

V Austrálii zůstaly minulý týden úrokové sazby na hladině 1.50% a následný report RBA poté dále oslabil australský dolar. Přestože čtvrteční obchodní bilance byla nad očekávání lepší, investoři se více obávají nadcházejícím problémům obchodních válek mezi Čínou a USA. Aussie celý týden vyprodával a nepomohly mu ani zvýšené úrokové sazby na hypotéky od několika velkých Australských bank. Pro AUD bude nyní důležité sledovat obchodní bilanci z Číny. Podobný výprodej měny byl viděn i u sousedů na Novém Zélandu.

Geopolitické události.

  • Ministr zahraničí USA Mike Pompeo úspěšně ukončil víkendovou návštěvu Severní a Jižní Koree. Setkal se s oběma prezidenty.
  • V pondělí navštíví ministr zahraničí USA Mike Pompeo Čínu.
  • Od pátku začíná v indonéském Bali třídenní zasedání Mezinárodního měnové fondu a Světové banky.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek