Britská Libra neví kudy kam

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. Brexit dominoval světovým titulkům, Spojené státy přistoupily k zavedení cel pro Čínu a čeká se na dohodu NAFTA. V pondělí je v Číně a Japonsku bankovní volno a tímto týdnem vstupujeme do podzimu. V mnoha státech se bude měnit čas. 

GBP. Britská Libra si minulý týden zažila jízdu na horské dráze. Důležité fundamenty totiž předčily zprávy o Brexitu a Libra tak koncem týdne ztratila své zisky. První faktor bylo zveřejnění inflačního CPI y/y, které výrazně předčilo očekávání a rostlo tempem 2.7%. Po pouhých 3 hodinách ale přišel dvojnásobný propad, když vyšlo najevo, že premiérka Mayová nepřistoupí na návrh Michaela Barniera ohledně hranic s Irskem. Po schůzce Evropských leaderů v Salzburgu koncem týdne se ještě více zostřila situace, když po vyjednávání řekl Donald Tusk že tzv “Chequers plán” Mayové nemůže fungovat. Theresa Mayová v pátek poslala Sterling silně dolů, když vystoupila živě v televizi a oznámila že se bude připravovat na Brexit bez dohody, což prý bude lepší varianta než dohoda špatná. Po vystoupení se objevily spekulace o rezignaci britské premiérky. Z makro čísel jsme ještě viděli výrazně dobré Maloobchodní tržby, které byly ovšem zcela schovány za závojem Brexitu. Tento týden Libra nemá důležité fundamenty, pouze v pátek stav běžného účtu a finální HDP.

USD. Spojené státy nedospěly dohody s Čínou a zavedly 10% cla na dovážené zboží z Číny o hodnotě 200 miliard dolarů. Zpráva byla dlouho očekávaná a proto s trhy nijak zásadně nepohla. Navíc jsou zavedená cla jen 10%, oproti prvotně očekávaným 25%. Čína reagovala okamžitou reciprocitou. V tomto týdnu nás čeká důležité hlasování rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách a očekává se nárůst na 2.25%. Souběžně se zveřejní report a ekonomické projekce a o půl hodiny později bude mít šéf Fedu Jerome Powel tiskovou konferenci. Analytici nyní potřebují vědět, zda má Fed záměry na letošní poslední zvýšení sazeb v prosinci.

NZD. Novozélandský dolar si minulý týden velice polepšil po výrazně dobrém výsledku kvartálního HDP, které rostlo tempem 1.0% oproti předchozímu výsledku 0.5%. Ve středu večer našeho času se vyhlašují úrokové sazby a očekávání jsou neměnná, tedy na úrovni 1.75%. Rezervní banka si ale nedávno otevřela dveře k možnosti úrokové sazby snížit, a tak investoři nyní zaměří svou pozornost na report RBNZ a zároveň na proslov guvernéra Orra o hodinu později.

CAD. Kanada stále vyjednává se Spojenými státy ohledně dohody o volném obchodu (NAFTA), což je pro ni nyní zásadní. Minulý týden byly vyhlášeny lepší výsledky jak maloobchodních tržeb, tak i inflace. Tento pátek se zveřejní měsíční HDP a očekává se nárůst o desetinu procenta.

Geopolitické události.

  • V pondělí vstoupí v platnost americká cla na dovoz čínských produktů.
  • Bude obnoveno druhé kolo vyjednávání ohledně cel mezi USA a Japonskem.
  • Prezident Trump bude předsedat bezpečnostní radě OSN.
  • Jihokorejský prezident Moon navštíví v Bílém domě prezidenta Trumpa.
  • Ruský prezident Putin plánuje navštívit Azerbajdžán a Tádžikistán.
  • Turecký prezident Erdogan plánuje navštívit Německo.
  • Britská konzervativní strana bude mít o víkendu konferenci.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek