Brexitové patálie

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. EU a UK se dohodli na dohodě podmínkách Brexitu a premiérka Mayová nyní čelí rezignacím z vlastních řad. Očekává se hlasování o nedůvěře vlády. Americký dolar opět vyšplhal výše, ovšem členové Fedu ho následně srazili. Masivní nárůst v ceně zaznamenal Zemní plyn a Kanadská nerafinovaná ropa se hluboce propadla. Itálie odmítla snížit svůj navrhovaný deficit a v USA a Japonsku bude Den díkuvzdání. 

GBP

zdroj fotky: muffinn/Flickr.com – https://www.flickr.com/photos/mwf2005/39976370464/in/photostream/

Snad největším rozruchem na finančních trzích minulý týden bylo dění ohledně Brexitu. Vyjednávací týmy EU a Velké Británie se dohodly na podmínkách rozchodu a představily dohodu o 585 stranách, jež zahrnují všechny aspekty a podmínky Brexitu. Ze strany EU jde o výjimečnou dohodu, na níž zástupci vyjednávacího týmu nechtějí nic měnit, zatímco Británie tuto dohodu přijala velmi rozpačitě, až odmítavě. Premiérka Mayová si trvá na svém stanovisku, že jde o to nejlepší co mohla pro svou zemi vyjednat, zatímco opoziční Labouristé, ale i zástupci z řad Konzervativců jsou zcela proti této dohodě. Z vlády odstoupili tři ministři, včetně hlavního vyjednavače pro Brexit Dominica Raaba. Mayová má v parlamentu dosti práce obhájit dokument a čelí náporu ze všech stran. Hlasy po její rezignaci jsou rovněž velmi hlasité. Tento týden se pravděpodobně sejde dostatek hlasů na vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Theresy Mayové. Pokud by se tak stalo a současná dohoda o Brexitu by padla, znamenalo by to razantní změnu a Británie by nakonec mohla skončit zcela bez dohody, tzv. „no-deal Brexit“. Vůdce Labouristů Jeremy Corbyn ovšem hlásá, že dokáže pro království vyjednat lepší podmínky. Pokud dojde k hlasování a kabinet to přežije, je i tak možné že se vyhlásí další předčasné volby, protože Mayová pravděpodobně neprosadí dohodu skrz názorami rozpolcený parlament. Pokud by se opozice dostala k moci, je možné že se uskuteční druhé referendum o Brexitu. V každém případě jsou nyní politické tlaky extrémně silné a už tak volatilní Libra dostává zabrat. V případě výše popsaných scénářů je velice pravděpodobné očekávat propad na GBP/USD k hladině 1.25 a klidně i 1.24. Tento týden bude ovšem Mayová bojovat a prosazovat dohodu a dolazovat detaily na domácí scéně i v Bruselu. Libra zústává nadále reaktivně turbulentní na dění ohledně Brexitu. Z makro čísel jsme minulý týden viděli stagnující inflační CPI na hladině 2.4% a výrazný pokles v Maloobchodních tržbách, jež podpořil čtvrteční propad měny.

USD

Americký dolar minulý týden těžil z napětí v geopolitické situaci a opět zafungoval jako měna bezpečného přístavu. Počátkem týdne vystoupal Index amerického dolaru na hladinu 97.52, což je rekord za poslední rok a půl. Americké fundamenty vyšly opět pozitivně, když inflační CPI i jádrové CPI zaznamenaly malý nárůst, stejně jako Maloobchodní tržby. V druhé polovině týdne se členové Fedu vyjádřili o možných globálních rizicích, ale šéf Fedu Powel si byl poměrně sebejistý ekonomickou situací. Ostatní prezidenti Fedu – Kaplan, Harker a Clarida ovšem řekli, že kromě globálních rizik nevidí mnohé důvody k dalším navyšováním úrokových sazeb. Tento čtvrtek je v USA státní svátek – Den díkuvzdání a veškeré obchodování bude zastaveno. Následuje černý pátek a nákupní horečka maloobchodních konzumentů. Žádné důležité makro reporty nejsou pro tento týden v kalendáři.

NATGAS

Pro ty z vás, kteří jste minulý týden nesledovali dění na komoditním trhu, bude graf Zemního plynu naprostý šok. NATGAS si zažil nejvolatilnější týden za posledních 10 let, když jeho cena překonala 4 USD a sáhla si až na 4.946, což je dramatický nárůst o 18%. Důvodem byla brzká zima v USA, když severozápad zažil už nyní v listopadu sněhové bouře a předpovědi naznačují tuhou zimu, a to nejen na východním pobřeží. Zimou byly postihnuty i jižní státy Mexického zálivu, jako např. Louisiana. Dalším důvodem je zvýšená poptávka zemního plynu z Číny, která se zvedla ze 2% z roku 2000 až na nynějších 6%. Cena minulý týden sice korigovala růst, ale hned toto pondělí se otevřela s obrovským gapem.

Geopolitické události.

  • Ruský prezident Putin v pondělí navštíví Turecko
  • Katarský Emír Al-Thani bude od pondělí na dvoudenní návštěvě Itálie
  • Moldavský prezident Dodon ve středu navštíví Rusko
  • Lídři EU se o víkendu setkají v Bruselu aby finalizovali dohodu o Brexitu

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek