Nevídaná volatilita 24. 8. 2015. Proč a co s tím?

24. 8. 2015 již ráno média po celém světě informovala o těžkých nočních propadech asijských akcií. O nic lépe si poté nevedly ani akcie evropské a americké. Mnoho burzovních indexů zažilo největší jednodenní propady od dob krize z roku 2007. Spouštěčem této laviny je krize čínské ekonomiky, která značně zpomaluje svůj doteď neúnavný ekonomický růst. Růst ekonomiky 6 % vypadá na první pohled hezky, ale Číňané byli léta zvyklí na hodnoty přesahující 10 %, což má na jejich ekonomiku zásadní dopad.  Nic netrvá věčně. Do toho se přidala rostoucí zadluženost, problémy s měnou atd., což investoři už zkrátka nevydrželi a z obav o další vývoj začali svá aktiva zuřivě prodávat. Jelikož je čínský průmysl závislý na ropě, její zpomalující ekonomika s sebou strhává dolů i ceny ropy, které jsou rovněž na minimech z pokrizové doby a dost možná je překonají. Výsledkem této situace je kromě významného poklesu cen také extrémní volatilita. Na obrázku je graf indexu VIX, který vypočítává Chicago Board Options Exchange, tedy opční burza v Chicagu. Index VIX měří očekávanou krátkodobou tržní volatilitu.

Denní graf indexu VIX.

Denní graf indexu VIX.

Jak je vidět, volatilita se s novým týdnem skokově zvýšila a nyní se nachází na hodnotách loňského extrémního října, ale pravděpodobně se ještě zvýší. Co to znamená pro nás, obchodníky denního a střednědobého časového rámce?

Tradery ani tak nemusí zajímat fundamentální příčiny extrémní volatility, které jsou navíc vždy spekulativní. Co však spekulativní není, je pohled do hloubky trhu. Tam na většině trhů uvidíme neobvyklý nedostatek likvidity. V dobách paniky a nejistoty o dalším vývoji chce jen málokdo nakupovat nová aktiva či spekulovat. To působí nedostatek limitních objednávek a to zase způsobuje, že každá příchozí Market objednávka pohne trhem mnohem více než obvykle. Jinými slovy, trhy, které bývají tlusté, jsou nyní velmi tenké. A tenké jsou ještě tenčí. Více o principu tenkých a tlustých trhů a tržní volatility jste se mohli dočíst v tomto článku. Pro zajímavost srovnejme běžné hodnoty hloubky trhu e-mini S&P 500 (ES) s těmi aktuálními. Zajímají nás především čísla na modře a červeně podbarvených polích.

Běžná hloubka trhu ES v posledních hodinách obchodování.

Běžná hloubka trhu ES.

Hloubka trhu ES 24. 8. 2015 zhruba půl hodiny před uzavřením.

Hloubka trhu ES 24. 8. 2015 zhruba půl hodiny před uzavřením.

Jako vhodný údaj pro porovnání poslouží součty nákupních a prodejních limitních objednávek, což jsou žlutá čísla na modrém a červeném podkladě. Za běžných okolností se tento součet pohybuje kolem 10 000, před uzavřením může dosáhnout i dvojnásobku. Dnes však celkový počet limitních objednávek na každé straně nedosáhl ani jednoho tisíce, přestože byl zachycen stav jen desítky minut před uzavřením. Takový trh je extrémně nestabilní a v krátkodobém rámci nečitelný.

Problém může nastat i se stabilitou platforem, a to i na sebesilnějších počítačích. Tvůrci některých platforem (včetně té na obrázku) s takovým přílivem kotací zkrátka při jejich vývoji nepočítali, a tak v těchto situacích prakticky ztrácejí smysl. Pokud není Váš systém (ať už obchodní nebo výpočetní) připraven na takovouto volatilitu, vyčkejte, až se trh uklidní. Nic Vám neuteče a je to mnohem lepší, než přijít o vysoká procenta svého účtu během minut i vteřin, což v takovémto prostředí není problém.

Ještě uvidíme, zda se jedná jen o záležitost několika málo dní, jako tomu bylo loni v říjnu, nebo zda nás čeká dlouhodobější problém či snad dokonce spouštěč další krize. Možné je úplně všechno, černé labutě jsou nevyzpytatelné. Na druhou stranu, na nepravděpodobných událostech se dá obvykle slušně vydělat, kupodivu s nízkým rizikem. Pro někoho je možná právě tato situace vhodná na start Výzvy. Je ale vždy potřeba vědět, co člověk dělá. Správný trader počítá úplně se vším.