Zjistil jsem, že to jde.

Autor článku: Trader Jiří

Minulý rok se mi stala velmi důležitá věc v tradingu. Zjistil jsem, že to doopravdy jde. Ukončil jsem střední, a tak jsem hledal možnosti studia ideálně co nejblíže tradingu. Našel jsem různé studijní programy v USA a Anglii, avšak všechny byly velmi drahé nebo měly opravdu vysoké nároky na přijetí. Pak jsem nalezl různé firmy, které najímají tradery, ale tam zase jsou strašně vysoké nároky na uchazeče. Běžně se požaduje vystudovaná nějaká technologická škola jako např. MIT, matematika musí být rodný jazyk a člověk musí být lidově řečeno „bedna“.

Mně se podařilo do jedné takové firmy dostat alespoň na hodinovou prohlídku a musím říct, že tato hodina mi opravdu otevřela oči. Dostal jsem se do firmy, která obchoduje se svými penězi na burze, takže klasický proprietary trading. Kanceláře měli ve stylu open space, kde ¾ prostoru tvořili tradeři a zbytek vedení a sekretářky. Já jsem měl tu čest popovídat si s risk managerem celého propu a byl to opravdu zajímavý rozhovor. Bavili jsme se o obchodních stylech, různých zvycích, ale i výsledcích a strategiích. Překvapilo mě, že ve firmě nebyla jedna strategie, ale každý si mohl obchodovat co chtěl. Musel mít prostě výsledky. Firma poskytla, co mohla – podmínky pro trading, školení pro začátečníky, firemního psychologa atd.

Čekal jsem, že se dozvím, že se zde obchodují sofistikované strategie a algoritmy, ale opak byl pravdou. Dle risk managera tam byli obchodníci s čistou price action, klouzavými průměry nebo market profily, prostě všechno. Říkal mi, že hlavní je právě ta psychologie a jisté hranice, přes které nejede vlak.

Nefunguje to tak, že když někdo vymaže účet, doplní se mu a jede se na novo. Tak to děláme asi my všichni, co obchodujeme doma. Tam to fungovalo jinak. Porušíš pravidla risk managementu a končíš. To byla první věc, která se mi vryla do paměti a kterou jsem spatřil u vás Získejúčet.cz, proto se vaší Výzvy účastním. Druhá věc byla ziskovost traderů. V ten náhodný den, kdy jsem byl na trading flooru přítomen, bylo 27/30 traderů v zisku a risk manažer mi to vysvětloval jako běžný den. Žádných 90 % prodělávajících, naopak 90 % vydělávajících. Nemohl jsem tomu uvěřit, protože znám všechny ty statistiky na fórech a diskuzích, ale výsledky, co mi byly ukázány mluvily za vše. Tato návštěva mi otevřela oči a jestli vy jste něco jako ta trading společnost v zahraničí, chci se stát vaší součástí a dostat se mezi ty ziskové tradery.

Napište nám článek z oblasti tradingu. Ať už to jsou vaše obchodní zkušenosti, strategie, jednotlivé obchody či úvahy o obchodování. Můžete tak inspirovat ostatní tradery a získat zpětnou vazbu.