Vztah k pěnězům

Tento týden si jeden z našich traderů připravil zajímavý článek o vztahu k penězům. Vysvětluje v něm, proč bychom se jako tradeři měli soustředit raději na trading, než na samotné peníze a používá celkem trefná porovnání. Velice zajímavý pohled, ačkoliv může být pro spoustu obchodníků obtížný. Vždyť přeci trading je o penězích! Nebo ne? 

Jak moc vážný je váš vztah k penězům?

Máte problém stisknout tlačítko, když je čas vstoupit do obchodu?

Strnete, když jde obchod proti vám? Ve většině případů to způsobí paniku a výstup z obchodu absolutně mimo obchodní plán. To celé většinou jen proto, abyste nakonec sledovali, jak se obchod otočí a jde vaším směrem?

Kolik ziskových obchodů jste zmeškali, protože jste dovolili strachu, pochybnostem nebo emocím převzít kontrolu nad vašimi rozhodnutími?

Každý obchod obsahuje risk.

Nebo vlastně ne obchod, ale dokonce každé vaše rozhodnutí s sebou nese určitou míru rizika. Každý člověk podstupuje nějaký risk na každodenní bázi.

Ti, kteří mají silný vztah k penězům, se risku všeobecně bojí.

Snaží se udržet každý halíř namísto toho, aby pochopili jak využít peníze ve svůj prospěch.

Překonat závislost na penězích, je to, co musí každý úspěšný trader dokázat.

Kdybychom věděli, že každý obchod bude profitabilní, ničemu takovému bychom čelit nemuseli. Takhle to ale bohužel nefunguje.

Často si říkám: „Pokud by trading byla práce jako každá jiná a nabízelo by se 100 pozic s garantovaným platem několik miliónů ročně, měli bychom tisíce zájemců, kteří by udělali cokoliv, aby místo v takové firmě dostali.”

Proč tomu tak vlastně je? Myslím, že z důvodu toho, že nic neriskujete. Hlava je nastavená na to, že se vlastně nemůže nic stát. Ve chvíli, kdy začneme k pracovní pozici přidávat podmínky a poukazovat na realitu, se zástupy budou postupně zmenšovat, až zůstane jen pár posledních zájemců. Žádná taková společnost, ale neexistuje. Nikdo vám takové podmínky nenabídne. “Dobrý den, posaďte se do křesla a za měsíc vám pošleme pár milionů na účet.” To by bylo opravdu super, ale realita je přeci úplně jiná.

Jak jsem časem zjistil i já sám, profesionální obchodníci nehledají zaměstnance, které by učili. Hledají zkušenější obchodníky, kteří s nimi budou každý den vydělávat peníze na nejlikvidnějším trhu na světě, na Forexu.

K tomu stát se profesionálním obchodníkem nebo alespoň lepším obchodníkem je potřeba zbavit se závislosti na penězích. Závislost na penězích začne ustupovat jakmile se zbavíte přehnané reakce na profitabilní obchody. Pro začínajícího obchodníka je trading plný emocí. Povede se vám obchod a začínáte se tetelit blahem. Jak je to skvělé vydělat třeba 2 000 USD jedním obchodem. Vlastně úplně stejně vás provází i nepovedený obchod, ale s opačnými emocemi.

Tohle ale většina ostřílených traderů vůbec nezažívá, jelikož se museli naučit emoce neuvěřitelně dobře ovládat. Jakýkoliv obchod je pro ně jen součást dlouhodobého plánu a ve finále znamená jen nějaké číslo.

Ve zkratce se musíte naučit přijímat prohry, abyste byli připraveni i na výhry. Nepočítat je a brát věci tak, jak plynou.

Jedna z možností jak vybudovat sebejistotu je trénovat na demo účtu, brzy ale zjistíte, že to není to samé jako obchodovat s reálnými prostředky.

Během vašeho tréninku zjistíte, že se dostanete do situací, kdy uděláte vše jak máte, dodržíte svojí strategii a i přesto přijdete o peníze.

Tyto momenty mohou otřást důvěrou, ale nesmíme přestat myslet na nahodilost trhů a sledovat věci v širším obrazu.

Vrcholoví sportovci v MLB (Baseballové lize), odehrají 162 zápasů během 6 měsíců. Myslíte si, že přemýšlejí nad každou prohrou která je zasáhne? Ne, ví totiž, že se musí soustředit na celkový výsledek a jeden prohraný zápas je nesmí ovlivnit.

My jako tradeři máme přibližně 240 obchodních dní v roce, to je víc než dost obchodních příležitostí, proto se musíme vždy soustředit na nadcházející den a nemyslet na ztráty z minulých dní. Je to vlastně takových 240 samostatných zápasů. Nekoukejte na jednotlivé dny, ale buďte připraveni na celou “sezónu”.

Šance, že vyhrajete všech 240 zápasů? Šíleně malá! Nemůžete přeci očekávat, že budete mít 240 ziskových dní! Takový sportovní úspěch snad ani neexistuje a i ti nejlepší se občas musí smířit s neúspěchem.

  • Máte občas strach vstoupit do obchodu?
  • Po otevření obchodu hypnotizujete monitor a sledujete každý pohyb na grafu?
  • Při otevřeném zisku přemýšlíte nad tím, jestli se obchod náhodou neotočí?
  • Ne vždy jedete striktně podle obchodního plánu?

Takové pocity určitě nemáte sami a zná je mnohem více “neprofesionálních” obchodníků. To co odlišuje dobré obchodníky od ostatních je jejich chuť a umění poučit se ze svých chyb, které se snaží neopakovat. Tak na to společně se mnou nezapomínejte a nežeňme se za jednotlivými obchody a koukejme na to spíše jako na celou sportovní sezónu.