Trading a Formule1

Autor článku: Trader Michal

Vážení čtenáři,
jsem průměrným fanouškem závodů Formule 1 (Ferrari je prostě jednička) a současně jsem velkým „fanouškem“ tradingu. Pokaždé, když se dívám na jakýkoliv závod F1, mám neutuchající pocit, že tyto dvě „soutěže“ mají mnoho společného. Dnes bych se rád věnoval jedné z těchto podobností a tou je „otravné“ opakování toho, co mi jde dobře a únavné a mnohdy frustrující hledání nových řešení toho, co mi dobře nejde.

Když se podíváme na závody formulí, tak vidíme, jak každý tým i každý jezdec hledá svatý grál jejich úspěchu, stejně jako to děláme my v tradingu. Avšak ten svatý grál úspěchu v závodech se skládá ze dvou částí. Jedním z nich je hardware, tedy rychlá a spolehlivá formule. Tou druhou částí je software, v tomto případě jezdec, který umí zajíždět jedno kolo jako druhé, v co možná nejužším rozpětí okna zajížděných časů a využít tak svoji výhodu skrytou v dobrém voze.

Připomíná nám to něco? Jistě. Také se snažíme naladit naše „auto“ obchodního systému tak, aby bylo co nejspolehlivější a dávalo co nejlepší výkon. To zvládáme dříve nebo později bez větších potíží všichni. Avšak kde většinou zaostáváme je ono protivné zajíždění jednoho kola za druhým, tedy realizování obchodů tak, jak máme předem definováno.

A proč zaostáváme? Protože příliš přemýšlíme v nesprávnou dobu!

Jezdec formule jedna v průběhu závodu piluje okruh za okruhem. Každou zatáčku, každý brzdný bod, každý výjezd ze zatáčky, aby to vše v dalším kole zajel minimálně stejně dobře, jako v danou chvíli. Opakuje a opakuje to, o čem ví, že má dělat. Zcela jistě nepřemýšlí nad tím, jestli větší křídlo vpředu nebo vzadu, případně přidání nového, nebo odebrání stávajícího křidélka, nebo deflektoru by mu pomohlo zajet lépe zatáčku, která je tři sta metrů před ním…

Co z toho plyne pro nás? Rozdělit své úsilí na dvě části. U skládání formule, tedy systému pekelně přemýšlet. U zajíždění okruhů, v našem případě realizaci obchodů naopak nepřemýšlet vůbec.

Zvládne to každý z nás? Samozřejmě. Všichni chceme být Alonsové (i když McLaren je nyní dole), Hamiltonové, Vettelové a další..

S přáním dobrých časů v dobrých časech.
Michal

Napište nám článek z oblasti tradingu. Ať už to jsou vaše obchodní zkušenosti, strategie, jednotlivé obchody či úvahy o obchodování. Můžete tak inspirovat ostatní tradery a získat zpětnou vazbu.