Posezení s přáteli, nebo sledování ekonomického kalendáře? Aneb v tradingu je důležitý i time-management.

V rámci psychologie tradingu hodně obchodníků, ať už začínajících, nebo i pokročilejších, mnoho článků a knih nabádá k tomu poznat sám sebe, získat disciplínu, nastavit si vhodně money management, risk management.

V rámci tohoto článku bych rád zmínil i více time-managemetnu z hlediska mezilidských vztahů.

Nejsme AOS roboti a diskreční tradeři (troufnu si říct, že v rámci Výzvy jich bude většina) mají také život mimo obchodní hodiny, burzu, FX, akciové indexy a sledování monitoru.

A z vlastní zkušenosti musím říct, že v rámci disciplíny více než žádoucí dané životní oblasti (téměř) striktně oddělovat.

Pro příklad uvedu příklad ze své praxe. Pár měsíců zpátky jsem byl v otevřených long pozicích na EUR/USD a GPB/USD a v průběžně pěkném zisku několika desítek pipů.

Mimoto jsem měl již dlouho dopředu domluvené večerní posezení (bylo tuším úterý a domlouvali jsme se na šestou večer) s bývalými kolegy a přáteli se kterými se vždy jednou za dva, tři měsíce scházíme na pivečku a večeři a tlacháme tak nějak o všem možném.

Každopádně se to neobejde bez humoru, konverzace na různá témata (snad vyjma trhů – zájmy mých přátel jsou v tomto směru trochu jiné) a pochopitelně občas někdo slaví narozeniny, svátek, narození potomka, zásnuby apod.

V rámci oslav hraje svoji roli i instituce špiritusu. Myslím, že zbytek příběhu si asi dovedete domyslet.

Nechtělo se mi každou chvilku koukat do telefonu (který se mi ten večer ještě navíc vybil – další věc v rámci disciplíny v tradingu – dobré mobilní železo a pokud budu mimo notebook a budu potřebovat promptně zareagovat, tak mít baterii v telefonu dobitou), a po pár hodinách mi oba páry hitly stoploss a místo v zisku jsem skončil několik desítek pipů ve ztrátě.

Ačkoliv ze sociálního hlediska byl ten den velmi příjemný, z hlediska obchodního jsem ho (obchoduji jako intradenní obchodník a málokdy mám otevřené pozice přes noc) zavřel v červených číslech.

Přesto jsem na těchto obchodech vydělal. Zkušenost vedoucí k poznání.

Poznání, že i když milujete to být v pozici, zvláště v té ziskové, tak mezilidské vztahy s nejbližšími (manžel/ka, děti, přátelé) jsou nezbytné pro vaše vnitřní štěstí, které se dříve nebo později odrazí i na vašem úspěšnějším obchodování, ale pouze a jen za předpokladu rozdělení těchto dvou oblastí a to takřka striktně.

Pokud vím, že mě čekání večerní krmení, umývání, uspávání dětí, věnuji se tomu a snažím se nebýt v žádné pozici (případně se domluvit se svoji drahou polovičkou, nebo si pozice technicky vyřešit rozdělením ziskových pozic – část uzavřít v zisku, u druhé části posunout SL na break even – což jsem tehdy na pivku s přáteli pochopitelně neudělal).

Pokud vím, že jdu na domluvené pivo s přáteli, opět se snažím ochránit si kapitál a zavřít všechny pozice, případně opět rozdělit ty ziskové a zamezit tak ztrátě a zamknout si aspoň část zisku.

Pokud vím, že moje manželka se mnou chce probírat něco důležitého a zaberete jak můj čas, tak bude potřeba mojí plné pozornosti – věnuji se plně jí a nechci, aby mě moje hlava rušila makroekonomickými zprávy, NFP reportem, zasedáním FEDu a co asi dělají moje otevřené pozice a jak se chová trh.

Pokud jsem zrovna ve ztrátě a přijde nějaká ta nenadálá sociální situace (klidně i nenadále a moje pozornost je potřeba jinde, mimo monitor počítače), smířím se prostě s nejhorší možnou variantou a to je zásah SL a ztráta.

Všechny mince ale mají dvě strany. Pokud obchoduji hlavně fundamenty a sleduji makro-zprávy a někdo z rodiny potřebuji řešit ne příliš důležité záležitosti, poprosím, že si nepřeji být rušen. V takových případech si dost často třeba vypínám vyzvánění na telefonu a vím, že rád obchoduji mezi 14:30–19:30 a ten den očekávám velkou volatilitu – moje pozornost patří plně trhu. Ostatní řeším jindy.

Asi jako v každé práci i v tradingu platí známé klišé „work – life balance“. A je dobré tenhle balance zachovat striktním oddělováním obou pólů života. Minimálně v případě intradenních traderů (swing a dlouhodobým obchodníkům to už tolik nevadí, ale snad se ti zkušenější pousmáli nad svými historickými „obchodními ztrátami – sociálním ziskem“).