Najděte si někoho k sobě

Autor článku: Trader Martin

Jmenuji se Martin a rozhodl jsem se, že se zde podělím se svým příběhem. Tradingu se věnuji už několik let, nedovedu si to bez něj představit, ale trochu mě na něm mrzí to, že je to dost samotářská/individuální činnost. Zdaleka o sobě nemohu říct, že jsem úspěšný trader, ale myslím si, že už jsem pár kroků urazil a třeba bych mohl někoho inspirovat, nebo by mi někdo mohl poskytnout zpětnou vazbu.

Začal jsem obchodovat na vysoké škole, teď se tradingu věnuji při zaměstnání. Asi jako každý jsem načítal všechny knihy, články a absolvoval různá školení. Zaplatil jsem si dost zahraničních školení, protože si myslím, že ve světě je více know-how než u nás v Čechách. Co mi ta školení vlastně dala?

Nedozvěděl jsem se, jak konkrétně mám vstupovat nebo vystupovat z obchodů. Spíše jsem se dozvěděl, jak člověk musí k tradingu přistupovat, aby to dávalo smysl. Zastávám ten názor, že uspět v tradingu se dá různými, ne-li všemi metodami. Jestli je to price action, nebo nějaké ty institucionální objednávky, myslím si, že to je jedno. Je to hlavně o člověku. Já ani po všech absolvovaných školeních a práci na svém tradingu stále neviděl to kýžené ovoce. Už jsem byl frustrovaný a zoufalý. Přes dobu, kdy jsem prodělával, jsem se dostal do období, kdy se pohybuji okolo nuly, ale nemohu se pořád přehoupnout do konzistentních zisků.

Pak jsem poznal jednoho tradera, s kterým jsem se začal o obchodování intenzivně bavit. Rozebírali jsme jednotlivé obchody, pocity při vstupech a řízení obchodu a prostě všechno. Tím, že jsem svoje obchodování začal více „řešit“ a přistupovat k němu systematičtěji, cítím, že se mé výsledky zlepšují. Navíc jsem začal k obchodům přistupovat zodpovědněji. Je celkem paradox, že ne kvůli sobě, abych neprodělal peníze, ale kvůli tomu, že vím, že budu svoje trady rozebírat s někým jiným a budu si muset svoje obchody obhájit. To byl velký posun v mém obchodování.

Doporučuji všem, aby se pokusili najít k sobě někoho, koho trading opravdu baví a je ochoten s nimi obchody konzultovat. Trading pak dostane úplně jiný rozměr. Na Získejúčet.cz se mi líbí právě vyhodnocení, kdy se někdo podívá na moje obchody a pak to s ním mohu prokonzultovat, to byl vlastně důvod, proč jsem se odhodlal také přispět do těch vašich článků.

Napište nám článek z oblasti tradingu. Ať už to jsou vaše obchodní zkušenosti, strategie, jednotlivé obchody či úvahy o obchodování. Můžete tak inspirovat ostatní tradery a získat zpětnou vazbu.