Lovení stop-lossů a nekončící žízeň po novém kapitálu

Tento týden pro vás máme nový článek od našeho tradera Stefana, který vysvětluje koncept „lovení stop-lossů“.

Zajímalo vás někdy proč šla cena na váš stop-loss, přestože jste stop-loss umístili na místo kam se cena „na 100 % nedostane“?

Jako začínající trader jsem nikdy nechápal, proč cena často zasáhla můj stop-loss těsně před tím, než se vydala mým požadovaným směrem přímo k take-profitu.

Poté, co se podobné situace opakovaly, nedokázal jsem pochopit, co vlastně dělám špatně.

Zjistil jsem, že tento problém se netýkal pouze mě, ale setkávalo se s ním mnoho traderů.

Vyřešit tento problém mi trvalo dlouhou dobu.

Poté, co jsem se problému začal více věnovat, zjistil sem, že na trzích vzniká jeden pattern, který se opakuje stále dokola.

Pattern jsem objevil ve chvíli, když jsem si všiml, jak trh v mnoha případech nerespektuje klasické formace, které jsme používal, a které znají všichni retailový obchodníci. (Například dvojité vrcholy a dna.) 

Celý tento jev jsem začal detailně zkoumat. Nejdříve jsem narazil na několik slepých uliček, ale časem se mi povedlo dát dohromady pár nápadů, které si myslím, že dávají smysl.

Základem mé teorie je se na celou situaci snažit dívat očima velkých hráčů. Nikoliv očima klasického retailového obchodníka.

Pokud jste velký hráč nebo banka s téměř neomezenými prostředky k obchodování a potřebujete otevřít velkou pozici, není pro vás možné tuto pozici otevřít jen tak někde.

Co tito velcí hráči potřebují, je spárování jejich objednávek.

Aby svoje objednávky spárovali, potřebují dostat trh na místo, kde se nachází spousta likvidity.

Na stejném místě se nachází také vaše stop-lossy.

Jako příklad si uvedeme situaci, kdy po analýze trhu se rozhodnete, že cena bude nejspíš pokračovat vzhůru v býčím trendu. 

Na grafu si najdete místo kam cena „určitě nemůže jít“, například klíčové swing low, kam jsme byli snad téměř všichni naučeni stop-lossy dávat.

O pár chvil později jsme ale svědky toho, jak cena přesně tento bod swing low trefí, vyhodí nás z obchodu a pokračuje naším směrem. 

Čeho jsem si všiml je, že přesně tato místa, kam cena „určitě nemůže jít“ se stávají cílem pro velké hráče, kteří potřebuji likviditu na spárování svých objednávek.

Pokud jsme v long pozici, tak stop-loss je automaticky pozice shortová. Proto když se trh dostane na místo, kde je spousta stop-lossů, neboli shortových pozic, může velký hráč otevřít velkou longovou pozici, jelikož všechny jeho objednávky budou spárované. 

Teď samozřejmě přichází ta nejdůležitější otázka, jak tomuto celému můžeme jako retailoví obchodníci zabránit?

Existuje několik způsobů jak chránit naše tvrdě vydělané peníze, které na trzích riskujete.

Pokud se podíváme na názornou ukázku (obrázek výše), tak bychom tato místa měli brát spíše jako příležitost, než bezpečné místo kam umístit stop-loss.

Co tím myslím je, že bychom pohyb pod očividný support vždy měli očekávat předtím, než budeme vstupovat do long pozice a naopak.

V ideálním případě bychom v těchto pohybech pod úroveň měli do obchodů vstupovat, i když vím, jak to pro nás obchodníky dokáže být těžké. Vstupovat do obchodu, když jde trh přímo proti nám, ale věřte mi, že tato metoda nám zajistí vždy ty nejlepší vstupy.

Představte si, jak vstupujete do obchodu na samotném low dne a držíte obchod celý den až na samotné high dne. Nebylo by to skvělé?

Jediné na co musíte čekat je konsolidace, kde víc a víc obchodníků vstupuje do long pozice a umísťuje své stop lossy níže a doufá, že trh půjde už jen jejich směrem.

Samozřejmě cena předtím, než půjde třeba nahoru, navštíví tuto spodní část konsolidace, kde čekají všechny stop-lossy, poté co se toto stane, vidíme masivní pohyb směrem nahoru.

Zdá se vám toto všechno až moc jednoduché? Není. Naučit se tuto metodu vyžaduje spoustu trpělivosti a správného načasování.

Potřebujeme se naučit kdy se přesně trh vydá tímto klamavým směrem, kde na něj čeká spousta nešťastných retailových obchodníků a všechny jejich stop-lossy a kde velcí hráči mohou s klidem otevřít své pozice.

Tyto pohyby se většinou stávají v prvních 4 hodinách po půlnoci.

Ano, pokud tyto pohyby chcete vidět, budete muset být trochu déle vzhůru.

Pokud ponocování není nic pro vás, můžete používat limit-ordery.

Otázkou stále zůstává – kde přesně pod low nakupujeme?

A kam si máme dát stop-loss?

Toto jsou dobré otázky, bohužel ale pro ně neexistuje specifická odpověď vzhledem k různé povaze trhů.

Platí ale několik univerzálních pravidel:

1) Ve většině případů se toto lovení stop-lossů děje v hodnotách 5 nebo 10. Co tím myslím? Průměrný pohyb na obchodním instrumentu je 10 centů, pipů, ticků atd. Čím větší pohyb je, tím menší pravděpodobnost, že nebude fungovat a cena bude pokračovat původním směrem.

2) Náš stop-loss musí jít pod další swing low na hodinovém grafu. Toto sice může znamenat větší risk, ten ale můžeme vybalancovat menší pozicí. Cílem není vydělat miliony každý den, snažíme se být konsistentní.

3) Musíme věřit naší analýze a tomu že cena opravdu půjde směrem jaký jsme analyzovali. Tím se nám usnadní nakupování do pohybů dolu a prodávání do pohybů nahoru.

Abych vše shrnul, tyto informace nejsou nové, při troše hledání je najdete i z jiných zdrojů.

To jak s těmito informacemi naložíte a jestli je aplikujete ve vašem obchodování je už jen na vás.

Děkuji za pozornost a doufám, že se vám článek líbil.