Cesta k Fundovanému účtu

Autor článku: Trader Ondřej

Jmenuji se Ondřej a právě jsem obdržel fundovaný účet. Cesta k účtu byla trnitá, plná frustrace a vyšla až na druhý pokus.

Získejúčet jsem objevil počátkem roku 2017 a hned od začátku se mi líbilo, že pravidla pro udělení kapitálu mi stanovují určitý rámec z pohledu risk managmentu. Bez váhání jsem se pustil do zkušební výzvy. Po ukončení obchodování mě potěšilo krátké vyhodnocení mých výsledků a vzhledem k tomu, že jsem skončil v plusu a neporušil žádná pravidla, tak jsem rovnou šel do ostré Výzvy. Začal jsem poměrně dobře, obchoduji odrazy od SR úrovní vytvořených na vyšším časovém rámci 30M,60M,4H,D a vstupuji na minutovém grafu, kdy podle citu hledám vstupní místo. Po pravdě by možná bylo lepší vstupovat zcela mechanicky. Díky mému citu přijdu občas o skvělé obchody.

Co se týče trhu, tak nejvíce obchoduji DAX, protože spread vůči dennímu rozpětí není tak výrazný. Jak již jsem naznačil, tak moje první Výzva nedopadla dobře, protože jsem byl nedisciplinovaný a nevěnoval jsem se plně obchodování. V deníku mám jasně napsáno, že při obchodování nebudu dělat jiné věci a budu zásadně obchodovat pouze po řádné přípravě (zakreslení SR úrovní + mentální příprava). U první Výzvy jsem porušil pravidlo maximální denní ztráty zrovna, kdy jsem byl v obchodním centru (jsem blb, co?). Byl to obchod čistě z nudy a to v době vyhlášení NFP, o kterém jsem samozřejmě nevěděl. Takže ani nemusím říkat, jak jsem byl naštvaný. Byla to bolestivá lekce, která mě stále 4000 korun, ale na druhou stranu, pokud bych obchod provedl na svém reálném účtu, tak by mě tento obchod stál daleko více.

Reálnou výzvu jsem přestal obchodovat a vrátil jsem se potupně zpět do zkušební výzvy. Odhodlání uspět mi však zůstalo. Po ukončení mé výzvy jsem dostal poměrně rozsáhlé vyhodnocení mého obchodování. Moc jsem si od toho nesliboval, ale musím říct, že vyhodnocení je opravdu zaměřené na to, aby pomohlo obchodníkům v jejich rozvoji. Vůbec jsem například netušil, že obchodování v odpoledních hodinách ztrácím peníze, nejziskovější jsem v dopoledních hodinách, kdy je DAX volatilnější.

Osobně si myslím, že pokud má být člověk v něčem dobrý, musí to dělat naplno. U tradingu to platí dvojnásob, protože pokud se tradingu nevěnujete naplno, tak ztrácíte peníze. Na druhou stranu, když už to jde, tak jsou výdělky skvělé. Oproti tomu, když jste například pekař, tak i když máte všechno průměrné a při pečení hrajete na telefonu tetris, tak se uživíte. V tradingu buď vyděláváte anebo peníze ztrácíte.

Potom, co jsem podruhé dokončil poměrně zdárně zkušební výzvu, tak jsem zakoupil další reálnou výzvu. Svůj systém jsem od první výzvy vůbec neměnil, vím že funguje, nejslabším článkem celé skládačky jsem já, teď si to konečně uvědomuji. Někde jsem slyšel toto rčení „každý systém je dobrý pouze tak, jak je dobrý jeho trader“. Začal jsem také používat tu statistickou aplikaci, která se mi zdála opravdu hodně složitá, ale po shlédnutí všech videí a přečtení článků jsem se do těch čísel docela dostal. Statistická aplikace mi nevylepšila systém ve vstupech, ale hlavně v eliminaci obchodů, které nemají z pohledu statistiky logiku. Když má vyšší pravděpodobnost proražení low než high minulého dne, tak zkrátka obchoduji jenom short. Na statistice se mi především líbí, že je jasně definovaná.

Abych to zkrátil, tak další Výzvu jsem obchodoval pouze, když jsem měl na trading čas a klid (vymazal jsem platformu z telefonu a tabletu). Dalším vylepšením bylo, že jsem do obchodů vstupoval pouze ráno a neposledně pouze pokud tomu neodporovala nějaké statistika. V úplně neposlední řadě si každou neděli vložím do telefonu alerty na makroekonomické vyhlašování. Dle mého názoru nemá smysl mezi zprávami obchodovat, protože to je trh extrémně nečitelný a plný skluzů. Každopádně to je asi každého věc a někomu to může fungovat. Po splnění přípravné fáze už v deseti dnech jsem obdržel smlouvu a nyní se chystám na můj první obchod na fundovaném účtu.

Tímto článkem jsem chtěl vyjádřit podporu tomuto projektu, protože mi přijde jednoduše skvělý.

Napište nám článek z oblasti tradingu. Ať už to jsou vaše obchodní zkušenosti, strategie, jednotlivé obchody či úvahy o obchodování. Můžete tak inspirovat ostatní tradery a získat zpětnou vazbu.