AOS… lepší, než chaos

Vážení čtenáři,

v dnešním příspěvku bych se rád zaměřil na naše obchodování z hlediska vstupu emocí do procesu zadávání příkazů. Všichni víme, že naše obchodní systémy jsou vypilované do nejmenších detailů. Přesně víme jak spočítat velikost pozice, v jaké situaci vstoupit do trhu, kdy posunout SL na BE, s jakým ziskem, respektive RRR odejít, atp. Všichni ale také víme, jak silné emoce, nabité pochybami, nejistotou a mnohdy i panikou, prožíváme, když na připravený příkaz máme skutečně kliknout. Zodpovědnost ke svému účtu je obrovská a někdy je to opravdové peklo. Přiznejme si, že kdyby nám doktor v té chvíli měřil tlak, tak drtivou většinu z nás pošle okamžitě na JIP-ku. Pokud nejsme bezhlaví a nezodpovědní „střelci“, je to pro každého z nás přinejmenším nepříjemný zážitek.

Sám jsem s těmito negativními stavy, spojenými s ručním obchodováním, poměrně krátce bojoval. Avšak zjistil jsem, že to prostě nezvládnu. Proto jsem se začal zajímat o Automatické Obchodní Systémy. Říkal jsem si (a to se mi i s časem potvrdilo), že to je způsob obchodování, který dokáže odbourat drtivou většinu negativních emocí, které jsem u diskrečního obchodování zažíval. Vždyť AOS přesně vyhodnotí situaci, kterou v trhu hledáme a dál o ní nepřemýšlí. Nevnáší do zadání příkazu subjektivní prvky typu, co se stane, když mi signál dá pokyn zadat obchod opačným směrem, než bylo řečeno v nějakém ekonomickém komentáři, například v rádiu nebo v televizi.

Ne! AOS prostě střílí příkazy podle našich pravidel a nezajímá se o nic jiného. AOS udělá přesně to, co bychom v ideálním případě požadovali od sebe. AOS vypočítá velikost pozice, počká na signál a naskočí na něj mnohdy daleko přesněji, než bychom to dokázali ručně. Z mého pohledu, ideální řešení.

Netvrdím, že AOS je zázrak a spása našeho účinkování v tradingu, ale umožní nám, abychom získali odstup od samotného obchodování. Neoprostí nás od emocí, ale zbaví emocí naše obchodní příkazy. Nemusíme následně přemýšlet nad tím, co by se stalo „kdyby“. Víme, že každý obchod byl zadán a řízen přesně tak, jak měl být a to je, jak víme, rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

Osobně vidím další velkou výhodu AOSů v možnosti dobře backtestovat. Výsledky těchto testů nelze brát jako dogma, nicméně trendy v nich ukázané jsou dobrým východiskem pro zaměření se na obchodní myšlenku, kterou stojí zato dále rozvíjet.

Co považuji za skutečně velice důležité, je to, aby AOS programoval někdo, kdo rozumí tradingu. Osobně jsem ve věcech programování absolutní analfabet, a tak jsem od počátku hledal nějakého „dodavatele“. Musím říct, že až třetí z nich se mi skutečně osvědčil. Rozumí obchodování, umí doplnit moji myšlenku o svůj poznatek, dokáže předvídat možnosti dalšího rozvoje daného AOSu, atd. Prostě nedělá slepě pouze to, co mu řeknu, ale přemýšlí u toho. A to je skutečná hodnota. Potom se totiž lze dopracovat i k tomu, že v současné době používám verzi s označením _2.2, přičemž jsem začínal s verzí _1.0 stejné obchodní myšlenky.

Jak jsem psal, AOS je dobrá pomůcka, jak posunout naše obchodování dál, ale netvrdím, že bude každému vyhovovat. Nicméně tvrdím, že by to měl každý zkusit.

Přeji všem co nejvíce dobrých obchodů.

Trader Michal