5 základních pravd o Burze

Přišel nám zajímavý článek od jednoho z traderů. Trader Michal udělal malý výcuc od známého autora knih ze světa tradingu. Podle knihy Marka Douglase, experta přes obchodní psychologii existuje 5 základních pravd o burze, tady jsou.

1 – MŮŽE SE STÁT COKOLIV.

Proč? Protože burza je nepřeberný souhrn neznámých obchodníků obchodujících na nejrůznějších trzích a obchodujících s nejrůznějším kapitálem, od centrálních bank až po retailové obchodníky. Každý může do pohybu promluvit různou měrou důležitosti zrovna v moment, kdy začnete obchodovat.

 

2 – NEMUSÍTE VĚDĚT, CO SE STANE, ABYSTE MOHLI VYDĚLAT PENÍZE.

Proč? Protože nedokážete určit veškeré neznámé obchodníky, kteří operuje na burze. Nedokážete určit, zda váš obchodní systém určí, jestli následující obchod vyjde nebo ne. Musíte přijmout nahodilost burzy a získat nějakou statistickou výhodu, kterou budete obchodovat a musíte zároveň přijmout, že … pravda 3

 

3 – EXISTUJE NÁHODNÉ ROZDĚLENÍ VÝHER A PROHER NA BURZE

Teoreticky, pokud máte dobrý systém, tak vás každá vaše ztráta dostává blíže k další výhře. Představte si to takto, pokud máte systém, který má úspěšnost 50 % při poměru risku a zisku 1:2, tak klidně po sobě za sebou můžete prohrát 10 obchodů, ale potom můžete podle statistiky 20 obchodů za sebou vyhrát.

 

4 – OBCHODNÍ SYSTÉM NENÍ NIC JINÉHO NEŽ PRAVDĚPODOBNOSTNÍ VÝHODA

Pro vytváření konzistentních zisků musíte mít nějakou vizi, že váš obchodní systém vám dává nějakou výhodu nad nějakým náhodným jevem, který je pravděpodobnější než jiný. Tuto výhodu vám dává vaše metoda. Například je pravděpodobnější, že se cena odrazí od důležité trendové linie, než že ji prorazí.

 

5 – KAŽDÝ OKAMŽIK NA BURZE JE JINÝ

Každý z vás má určitě velice pravděpodobný setup obchodu, který velice rád bere, ať je to určitá svíčková formace, Fibonacci, nebo čistá price action, a někdy tyto vysoce pravděpodobné obchody vyjdou a někdy také ne, i když vypadají velice podobně. Tato podobnost je jenom zdánlivá, protože tyto obchody tak pouze vnímáte, ale nevíte, kteří všichni obchodníci zrovna vstupují do obchodů a jaká je vnitřní motivace za daným pohybem na burze.

A jaké světové autory z oblasti tradingu sledujete vy? Čtete knihy, sledujete webináře nebo jaký je váš oblíbený způsob vzdělávání? Klidně nám pro inspiraci napište na podpora@ziskejucet.cz.