4 nejčastější chyby v tradingu a jak se jim můžete vyhnout

V novém článku se náš trader Pablo zabývá nejčastějšími chybami, které omezují obchodníky na jejich cestě k úspěchu. Prozradí vám také užitečné tipy, jak tyto chyby napravit. Pokud máte jako obchodník problémy, jsme pevně přesvědčeni, že vám tyto užitečné tipy mohou pomoci udělat pokrok.

Chybějící obchodní plán

Proč musíme dodržovat obchodní plán?

Představte si trading nebo investování, jako by to bylo jiné podnikání.

Pokud například chcete prodávat sendviče, pak potřebujete obchodní plán, ve kterém jsou výzkum, design výrobku, výroba, marketing a prodej zákazníkovi podrobně popsány.

V tradingu to není jinak. Nejprve musíte vytvořit plán podle svých pravidel nebo obchodního systému, který je co nejjednodušší, ale zároveň podrobně rozpracovaný.

To vám pak umožní nejednat na základě pocitů nebo impulsů.

Znamená to, že dostáváte příležitost získat charakteristický návyk úspěšných traderů: disciplínu.

Vypracujte si plán a buďte flexibilní při jeho změnách a zlepšování, když se učíte a když se mění tržní podmínky.

Nejdůležitější je však zavázat se k dodržování plánu bez ohledu na to, co nastane. Jak říká Robert Kiyosaki: „Investice je plán, ne produkt nebo proces“.

 

Nedostatek disciplíny pro dodržování plánu

První chybu jste již napravili a vytvořili jste svůj obchodní nebo investiční plán.

Jak ale chcete být úspěšní, pokud nemáte odhodlání a disciplínu jej dodržovat?

Většina lidí sní o tom, že budou bohatí, ale jen málokdo se k dosažení bohatství zaváže.

Závazek spočívá v tom, že buď dosáhnu svého cíle nebo padnu při pokusu o dosažení. Jinými slovy –  člověk, který se snaží udělat vše pro úspěch, již neodkládá své sny, vyrovnává se s překážkami na své cestě a začíná tam, kde právě je.

Martin Luther King nám řekl: „Nemusíte vidět celé schodiště, stačí udělat první krok.“

Pokud jste se zavázali splnit svůj plán a máte disciplínu jej dodržovat, magickým způsobem vás napadnou zdroje a správné informace ke zlepšení vašeho plánu a postupem času se zlepšíte i vy.

Jde o to, že můžeme mít všechny správné nástroje, správné mechanismy, správné systémy a strategie, ale co se stane, pokud nebudeme disciplinovaní a vzdáme se po několika dnech.

Bývá zvykem neúspěšných lidí nedokončit to, co začali. Pokud dokážete tuto chybu překonat a napravit, budete mnohem blíže úspěchu v tradingu a ve všech oblastech vašeho života.

 

Neobchodovat ve směru trendu

To je jedna z největších chyb začátečníků v tradingu.

Začátečník například vidí, že euro vůči americkému dolaru oslabilo o velké procento.

V ten moment si řekne, že poté, co kurz tak silně poklesl, už nemůže klesat dál a vše, co v té chvíli lze udělat, je otevřít pozice Long, tedy nakoupit.

Tato operace je velmi riskantní, protože pokud něco prudce vzrostlo, neznamená to zdaleka, že to klesne, a to, že něco prudce pokleslo a je to levné, neznamená nutně, že to opět vzroste.

Je to jako plavat proti proudu nebo přecházet ulici, zatímco většina lidí jde na druhou stranu.

Pamatujte ale, že to neznamená, že nemůžete s opačným názorem vydělat peníze. Mnoho profesionálních obchodníků vydělává spoustu peněz tím, že obchoduje s extrémy trhu a jde proti trendu. Používají však techniky řízení rizik k dosažení lepšího poměru rizika a zisku, protože kontext trhu stojí proti nim.

Z tohoto důvodu je na začátku lepší obchodovat příležitosti k vašemu prospěchu nebo ve směru trendu, snažit se vše zjednodušit a nastavit ziskověji.

Nepoužívání stop lossů

V momentě kdy vstupujeme na trh, jsou naše peníze již ohroženy.

Kolik? VŠECHNY.

Používání stop-lossů je jednou z nejjednodušších, ale zároveň nejvýkonnějších funkcí, které můžete využít ve váš prospěch.

Předpokládejme, že máte obchodní účet 1000 $ a kupujete 3 akcie APPLE – což je momentálně asi 110 $ na akcii.

Počáteční výše vašeho rizika je 330 USD a při poklesu akcií byste ztratili všechno.

Můžete však u svého brokera zadat čekající pokyn, který automaticky uzavře všechny vaše pozice, pokud akcie APPLE klesnou pod hodnotu 100 USD.

V tomto scénáři by vaše ztráta činila 10 $ za akcii nebo 30 $ za 3 akcie.

Snížili jste tak výši rizika o 90 %. Další výhodou stop lossu je fakt, že eliminuje emoce, které vám často brání ukončit ztrátovou pozici a nenechat ji běžet dál. Toto je největší chyba, kterou noví tradeři často dělají.

Definujte vaše riziko, upravte nastavení stop lossu a chraňte váš účet!